Niedzielski: do końca lutego prawdopodobnie wszyscy chętni medycy będą po dwóch szczepieniach

W perspektywie końca lutego będziemy mieli prawdopodobnie zaszczepioną w pełni, czyli już po podaniu drugiej dawki szczepionki, zdecydowaną większość chętnych medyków - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wraz z szefem KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień Michałem Dworczykiem przedstawia w poniedziałek na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia informację na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero.

"Nie ma takiego punktu w czasie, kiedy będziemy mogli na zasadzie takiej kategorycznej powiedzieć, że szczepienia medyków poza tą datą nie będą się odbywały, ponieważ do nas napływają informacje o bardzo różnych wyjątkach, wśród lekarzy są np. kobiety karmiące, które dopiero w perspektywie kilku miesięcy będą mogły sobie pozwolić na szczepienie, itd., itd." - powiedział szef resortu zdrowia.

"Wydaje się, że ta kumulacja szczepień w personelu medycznym i to mówię raczej o podaniu pierwszej dawki to będzie oczywiście styczeń, luty (...). A jeśli chodzi o podanie drugiej dawki, to można myśleć, że w perspektywie końca lutego będziemy mieli prawdopodobnie zdecydowaną większość chętnych zaszczepioną w pełni, to znaczy po podaniu drugiej dawki" - wskazał szef resortu zdrowia.

W Polsce 27 grudnia ub. r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni). W pierwszej kolejności, w tzw. grupie zero, szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. (PAP)


Źródło: PAP
Fot.: KPRM | Facebook

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: