Badania potwierdzają: pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne

W czasie pandemii pogorszyło się nasze samopoczucie. Pokazują to międzynarodowe badania przeprowadzone wśród ponad 13 tys. mieszkańców z 12 krajów. Polski wkład w analizę mają naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

Zespół badaczy z 12 państw, w tym z Instytutu Nenckiego PAN, ustalił czynniki wpływające na pogorszenie stanu psychicznego podczas pandemii koronawirusa.

Anonimowo przebadano 2734 pacjentów na całym świecie pod kątem pogorszenia ich wcześniejszych schorzeń psychiatrycznych podczas pandemii COVID-19. Do weryfikacji wykorzystano niezależne badanie kliniczne 318 pacjentów psychiatrycznych ze Stanów Zjednoczonych. Częścią badania była także ankieta online, w której wzięło udział ponad 13,3 tys. osób.

Badanie kliniczne w Stanach Zjednoczonych potwierdziło pogorszenie się stanu psychicznego podczas pandemii COVID-19 u osób już wcześniej zmagających się z problemami psychicznymi. Naukowcy zidentyfikowali nowe objawy, które wymagały interwencji u ponad połowy pacjentów. Najczęściej była ta konieczność dostosowania dawki leków lub rozpoczęcie stosowania nowych medykamentów. Ponadto okazało się, że:

  • wśród polskich ankietowanych, którzy jeszcze przed pandemią cierpieli na zaburzenia psychiczne, 54% odczuło pogorszenie stanu z powodu pandemii,
  • czynnikiem najbardziej zwiększającym szanse na pogorszenie nastroju było poczucie braku kontroli (90%), a następnie płeć żeńska (70%) i brak interakcji z innymi (56%),
  • osoby starsze lepiej znosiły psychicznie ograniczenia związane z pandemią niż osoby młodsze. 

Naukowcy podali też metody, jak zapobiegać pogorszeniu psychicznego stanu zdrowia: „W naszych badaniach wykazaliśmy, że codzienne ćwiczenia, nawet 15-minutowe, a najlepiej godzinne, zwiększają odporność na zaburzenia. Oprócz tego okazało się, że korzystanie z mediów społecznościowych, tak jak wcześniej, również działa ochronnie. Wreszcie, bardzo pomocna może być możliwość dzielenia się obawami z bliskimi. Zachowanie dystansu społecznego nie powinno bowiem oznaczać izolacji społecznej” – mówi dr Ali Jawaid z Instytutu Nenckiego.

Z Polski, oprócz specjalistów z Instytutu Nenckiego PAN, w przedsięwzięciu uczestniczyli także przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cały artykuł podsumowujący badania „Worsening of Preexisting Psychiatric Conditions During the COVID-19 Pandemic”.

Źródło: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: