Rozpoczyna się rekrutacja na studia podyplomowe z psychoonkologii w Collegium Humanum

Od piątku 19 lutego rusza rekrutacja na nowy kierunek podyplomowych studiów z zakresu psychoonkologii w Collegium Humanum w Warszawie. Są one adresowane do specjalistów ochrony zdrowia.

Współorganizatorem nowego kierunku jest Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej. Psychoonkologia jest jedną z kluczowych form działalności tej organizacji.

„Niezbędne jest zwiększenie liczebności kadry psychoonkologicznej w Polsce, ale także stałe podnoszenie jakości opieki w tym zakresie. W OnkoCafe mamy wieloletnie doświadczenie we wspieraniu zmagających się z chorobą nowotworową podopiecznych oraz ich bliskich. Od lat przeprowadzamy cykliczne praktyki studenckie z zakresu psychoonkologii” - przypomina w informacji przekazanej PAP prezes Fundacji Anna Kupiecka.

Studia podyplomowe na kierunku „Psychoonkologia” w Collegium Humanum są kierowane przede wszystkim do specjalistów ochrony zdrowia, mających zawodowy kontakt z pacjentami w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej oraz ich bliskimi. Jego organizatorzy zapewniają, że członkowie zespołu dydaktycznego będą prezentować wszystkie istotne czynniki mogące mieć wpływ na stan psychiczny pacjenta oraz przebieg leczenia, od postawienia diagnozy aż po okres po zakończeniu terapii.

Tematem studiów ma być również leczenie paliatywne oraz żałoba. „To tematy stanowiące nierzadko tabu zarówno wśród społeczeństwa, jak i kadry medycznej” – podkreśla rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki.

Stale zwiększa się zachorowalność na choroby nowotworowe w Polsce. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie w zakresie właściwej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Schorzenia nowotworowe wiążą się z nierzadko inwazyjnymi terapiami i nowymi wyzwaniami dla pacjenta i jego najbliższej rodziny.

„To powoduje silne emocje. Odpowiednie zarządzanie tymi emocjami jest bardzo ważne: może zoptymalizować proces terapii i pozytywnie wpłynąć na rokowania. Opieka psychoonkologiczna to odpowiedzialna, często trudna misja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Naszą ofertę dydaktyczną kierujemy zatem do psychologów, lekarzy, pielęgniarek, innych członków personelu medycznego oraz osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi, którzy pragną jeszcze lepiej komunikować i opiekować się swoimi podopiecznymi” – wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolog, członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, koordynator nowego kierunku studiów w Collegium Humanum. 

Jak zapewniają władze uczelni, w czasie trwania studiów szczególny nacisk zostanie położony na wypracowanie wśród ich uczestników umiejętności zadbania również o własne zdrowie psychiczne. Codzienny kontakt z ludźmi znajdującymi się w najtrudniejszych życiowych sytuacjach niesie ryzyko wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego. Zdaniem ekspertów można i trzeba się przed nim skutecznie chronić za pomocą rzetelnej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Więcej informacji o nowym kierunku studiów podyplomowych i rekrutacji tutaj.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Zbigniew Wojtasiński
Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: