Dworczyk: musimy wszyscy dołożyć starań, by przekonywać innych do szczepień

Musimy wszyscy, nie tylko rząd, ale i samorządy, wszyscy obywatele, dołożyć wszelkich sił do tego, żeby przekonywać do szczepień; w przeciwnym razie grozi nam kolejna fala epidemii - przestrzegał w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Dworczyk został zapytany, jak rząd zamierza przekonać do szczepień przeciwko COVID-19 mieszkańców tych regionów, gdzie zainteresowanie jest najmniejsze. Z danych dostępnych na stronach rządowych wynika, że najwięcej szczepień dziennie wykonuje się w woj. mazowieckim i wielkopolskim, najmniej - w podlaskim, podkarpackim i opolskim.

Szef KPRM i rządowy pełnomocnik ds. narodowego programu szczepień powiedział, że program ten jest realizowany w taki sposób, żeby przekonać każdego obywatela, niezależnie czy mieszka w Polsce wschodniej, centralnej czy zachodniej.

"Nie dzielimy kraju na +Polskę A+ i +Polskę B+, natomiast oczywiście staramy się dostosować różnego rodzaju informacje czy sposób komunikacji do mieszkańców tych regionów, gdzie szczepień jest mniej. Mówiliśmy ostatnio o samorządach, które zostały zobowiązane decyzjami wojewodów do tego, żeby się kontaktować bezpośrednio ze wszystkimi osobami powyżej 60. roku życia" - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, rząd ma też kolejny plan, który zakłada większe zaangażowanie POZ-ów w przekonywanie pacjentów do szczepienia.

Dworczyk przyznał zarazem, że liczba osób przekonanych i chętnych do szczepienia bardzo szybko spada. "I musimy się liczyć z tym, że z każdym tygodniem osób, które będą się rejestrowały, będzie mniej" - zaznaczył szef KPRM.

"Musimy dołożyć wszyscy, nie tylko rząd, ale i samorządy, wszyscy obywatele wszelkich sił, żeby przekonywać pozostałych do zaszczepienia się; w przeciwnym razie grozi nam kolejna fala epidemii" - przestrzegał Dworczyk.

Wcześniej na tej samej konferencji prasowej przekazał, że w niedzielę wieczorem przekroczona została liczba 15 mln osób skutecznie zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson. (PAP)


Źródło: PAP

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: