Rzecznik MZ: najmniej szczepień i najwięcej zakażeń na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu

Najmniej szczepień mamy na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu – mówił w czwartek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył jednocześnie, że właśnie w tych regionach Polski w ostatnich dniach i tygodniach obserwujemy największy wzrost zakażeń.

"Wystarczy porównać obecny tydzień do tygodnia poprzedniego, na Podlasiu mamy wzrost rzędu 110 proc. zakażeń, na Lubelszczyźnie mamy wzrost rzędu 80 proc. zakażeń" – poinformował.

"W skali kraju zajętość łóżek jest na poziomie 29, 5 proc. Na Lubelszczyźnie jest to 57 proc. Drugie jest w tej chwili niestety woj. podlaskie – to jest 47 proc. zajętych łóżek. Trzecie jest woj. podkarpackie – w granicach 40 proc. zajętych łóżek" – poinformował.

"Sytuacja w tych trzech województwach nie stabilizuje się, a wręcz się zaognia" – podkreślił. "Na pewno podstawowym powodem, dla którego sytuacja w tych trzech województwach nabiera takiego rozpędu pod kątem czwartej fali, jest brak szczepień" – dodał.

Jednak, jak zastrzegł, należy brać pod uwagę także i to, że chociażby Lubelszczyzna przeszła przez trzecią falę w sposób dosyć łagodny. "A więc ta odporność nie została nabyta zarówno poprzez szczepienie jak i przez przechorowanie" – wyjaśnił.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że w najbliższych dniach szczepienia zintensyfikują się, chociażby pod wpływem obserwacji tego, co dzieje się w szpitalach na łóżkach covidowych.

"Nic nie jest w stanie nas chyba bardziej skłonić do szczepienia niż to, co obserwujemy w polskich szpitalach" – zaznaczył.

Dodał, że 99 proc. pacjentów pod respiratorami stanowią osoby niezaszczepione.

W czwartek na stronach rządowych podano, że liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 37 mln 739 tys. 171. W pełni zaszczepione są 19 mln 559 tys. 022 osoby.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 2007 nowych zakażenia koronawirusem, zmarło 29 osób z COVID-19. (PAP)


Źródło: PAP

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: