Minister zdrowia: w tym lub następnym tygodniu rozporządzenie o obowiązku szczepień dla medyków

W tym lub następnym tygodniu będę chciał wydać rozporządzenie dotyczące obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla personelu medycznego - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że samorządy lekarskie i pielęgniarskie opowiadają się za takim obowiązkiem.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wcześniej, że resort od 1 marca 2022 r. będzie chciał wprowadzić obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że obowiązek szczepień dla tych trzech grup należy przedyskutować. Podkreślił, że "trzeba do tego podchodzić racjonalnie".

Szef MZ był pytany w programie Wirtualnej Polski o ewentualny obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Zaznaczył, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych.

"W tym tygodniu bądź następnym będę chciał wprowadzić taki obowiązek dla personelu medycznego" - zapowiedział Niedzielski. Dodał, że prowadzi też konsultacje z szefami samorządów lekarskich i pielęgniarskich, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. "Stanowisko tych samorządów jest jednoznaczne, absolutnie za obowiązkiem" - zwrócił uwagę Niedzielski.

Niedzielski wskazał, że na obowiązkowe szczepienia wyczekują też organizacje pacjenckie.

Minister zdrowia dopytywany o ewentualne szczepienia dla nauczycieli i służb mundurowych przypomniał, że prowadzi na ten temat rozmowy z ministrem edukacji i nauki oraz szefami MSWiA i MON. (PAP)


Źródło: PAP

 

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: