Kraska: dość płynnie przejdziemy z czwartej fali koronawirusa w falę piątą

Wszystko na to wskazuje, że dość płynnie przejdziemy z czwartej fali koronawirusa w falę piątą – podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował, że w Polsce są potwierdzone 52 przypadki zakażenia wariantem omikron i że ta odmiana koronawirusa jest bardzo zakaźna i dość szybko zdominuje wariant delta.

Kraska, pytany w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia o wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2, poinformował, że w Polsce potwierdzone i wpisane do rejestru są 52 przypadki zakażenia tym wariantem. Wyjaśnił, że to ok. 1,5 proc. wszystkich przypadków.

"Może wydawać się to niedużo, ale jego zakaźność i to, jak szybko się rozprzestrzenia w Europie Zachodniej, powinno budzić w nas niepokój. I budzi, bo już mamy przygotowane plany na ewentualne pojawienie się piątej fali" – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

W ocenie wiceministra "wszystko na to wskazuje, że dość płynnie przejdziemy z czwartej fali w falę piątą".

"Nowy wariant koronawirusa niestety jest bardzo zakaźny, bardzo szybko się rozprzestrzenia i prawdopodobnie także i u nas on dość szybko zdominuje wariant delta" – powiedział Kraska.

Zwrócił też uwagę, że w krajach Europy Zachodniej poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 jest zdecydowanie wyższy niż w Polsce, a nowych przypadków jest dużo.

"To musi budzić nasz niepokój. Z wielką ostrożnością i powagą podchodzimy do tych nowych przypadków" – dodał.

Zdaniem wiceministra zdrowia w najbliższych tygodniach omikron będzie dominował także w naszym kraju.(PAP)


Źródło: PAP

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: