Minister Czarnek wmurował kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Medycznych w Lublinie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałek podpisał akt erekcyjny i uczestniczył we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Centrum Nauk Medycznych Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Czarnek podczas uroczystości pogratulował władzom i społeczności Akademii Nauk Stosowanych inwestycji i powiedział, że wszystko idzie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Przekazał, że w budynku budowanego Centrum studenci będą się kształcić na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne. "To niezwykle pożądane zawody na rynku medycznym w Polsce, w których mamy wakaty" – powiedział. Dodał, że im więcej miejsc do nauki tych zawodów, tym lepiej.

Następnie przypomniał, że po otrzymaniu pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia, w piątek po południa podpisał zgodę na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pierwszych 60 studentów będzie mogło podjąć tam naukę od 1 października 2023 r.

Zwracając się władz Akademii szef MEiN wyraził nadzieję, że także w Centrum niebawem będzie można mówić o kolejnym kierunku medycznym, bo w Polsce potrzeba więcej lekarzy.

Władze uczelni podczas uroczystości przekazały, że budowa nowego Centrum Symulacji Medycznej kosztuje ponad 20 mln zł. Obiekt będzie miał 4000 mkw. powierzchni, na której prowadzone będą głównie zajęcia dydaktyczne, zlokalizowane zostaną gabinety i pracownie specjalistyczne, m.in. do fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, a także nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe.

Centrum Symulacji Medycznej w Akademii Nauk Stosowanych utworzono jesienią ub. r. w ramach wartego 2,5 mln zł projektu i obecnie zajmuje 600 mkw.

Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie (wcześniej Wyższa Szkoła Społeczno – Przyrodnicza) istnieje od 2000 r. Do rangi akademii podniesiono ją w 2021 r.(PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Piotr Nowak
Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki CC BY 3.0 PL

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: