Prezes NRPiP: Rola pielęgniarki w opiece paliatywnej jest wiodąca [WIDEO]

W Polsce ok. 6000 pielęgniarek i położnych zajmuje się pacjentami paliatywnymi. Są to osoby z dodatkowymi kwalifikacjami pozwalającymi na zapewnienie właściwej opieki takiemu pacjentowi. NRPiP zabiega o to, by rozszerzyć listę leków, które samodzielnie będzie mogła ordynować pielęgniarka, bądź położna w opiece paliatywnej.

Prezes NRPiP przypomina, że pacjentem paliatywnym może być osoba w każdym wieki – także małe dziecko, dlatego ten obszar medycyna to pole działania zarówno dla pielęgniarek, jak i położnych. Choć takim pacjentem często opiekuje się cały zespół terapeutyczny, złożony m.in. z lekarza, psychologa czy fizjoterapeuty, to wiodącą rolę pełni właśnie personel pielęgniarski, który w największym stopniu pozostaje u boku pacjenta terminalnego.

- Naszą rolą jest pomoc w uśmierzeniu cierpienia, zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu i zminimalizowanie niedogodności wynikających z nieuleczalnej choroby - mówi Zofia Małas i podkreśla, że Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pracuje nad tym, by rozszerzyć listę leków, które samodzielnie będzie mogła ordynować pielęgniarka bądź położna w opiece paliatywnej.

 

Źródło: NIPiP

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: