Kampania społeczna „Zgoda na życie”

Spot zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Zgoda na życie”.

Co roku w Polsce kilkadziesiąt osób przechodzi operację przeszczepienia serca, jednak wciąż ponad 300 na taką operację czeka. Wyrażając zgodę na przeszczep naszych narządów i tkanek po śmierci, dajemy szansę na miłość.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

 

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 1

Sortuj komentarze:
3 lata temu
h.steblecka

Chociaż zgoda na przeszczep nie tylko serca, ale narządów w ogóle nie jest w naszym kraju wymagana, aby móc pobrać narządy od chorego i tak wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem, aby realizować podobne wydarzenia. To bardzo istotne, bo pozwala poprawiać świadomość społeczeństwa dotyczącą transplantologii. Wystarczy byśmy przypomnieli sobie jak takie kwestie wyglądały jeszcze powiedzmy dwadzieścia lat temu. Ludzie kojarzyli transplantologie z czymś odrażającym i obawiali się wyrazić zgodę na pobranie narządów od zmarłego bliskiego. Dzisiaj to już się mocno zmieniło. Coraz więcej ludzi jest świadomych po co pobiera się organy i czemu takie procedury służą. O wiele łatwiej wtedy zaakceptować, że od zmarłej osoby pobrane organy nie służyły by i tak już do niczego w innym świecie, a komuś mogą uratować życie. I stąd jest to bardzo ważne by zgodę na takie działanie z łatwością pozyskiwać. Jednocześnie też sami lekarze mają ułatwione zadanie jeśli chodzi o rozmowę z rodziną dotyczącą tego co do zrobienia jest planowane i z jakimi procedurami będzie się to wiązało. Warto więc promować podobne filmy i nagrania, a dzięki temu zwiększać ludzką świadomość, ale i wrażliwość.