MZ: Idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana

W nawiązaniu do doniesień medialnych na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej resort zdrowia zapewnia, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana.

- Zmiany, które wprowadziliśmy, mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. Dotyczą wszystkich standardów medycznych - głosi kolejny komunikat ministerstwa w tej sprawie.

Resort wyjaśnia, iż standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały, zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że standardy „nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie. Zdążają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem – wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować np. odpowiedzialnością kierownika podmiotu leczniczego lub personelu udzielającego świadczeń.”

Resort zapewnia, że standardy opieki okołoporodowej – zarówno organizacyjne, jak i postępowania medycznego – będą nadal obowiązywały w szpitalach. Minister zdrowia będzie mógł ogłaszać w obwieszczeniu standardy postępowania medycznego opracowane przez towarzystwa naukowe. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który to umożliwi, został przekazany do Sejmu.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 1

Sortuj komentarze:
7 lat temu
bogusia123

Jest bardzo istotnym problemem utrzymanie wysokich standardów opieki nad kobietami w ciąży oraz podczas porodu czy w okresie połogu. Już ostatnio słychać było głosy niezadowolenia, kiedy istniało zagrożenie odebrania kobietom możliwości wyboru placówki w której chciałyby, aby odbywał się ich poród. Oczywiście jestem świadoma tego faktu, że politycy nie wprowadzają podobnych regulacji z powodu własnego "widzi mi się" ale mają ku temu solidne podstawy. Jak chociażby problemy z finansowaniem innych procedur związanych z porodem z komplikacjami, czy dzieci z problemami zdrowotnymi. Mam nadzieję, że uda się ustalić jedno stanowisko odnośnie tego jak powinna przebiegać opieka nad kobietami w ciąży w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą jakość świadczeń zdrowotnych, a jednocześnie jak najwyższy komfort pobytu w szpitalu dla tych pacjentek oraz noworodków.