MZ: Egzamin centralny dla położnych w ramach Program profilaktyki raka szyjki macicy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o egzaminie centralnym dla położnych w ramach Program profilaktyki raka szyjki macicy, który odbędzie się 5 grudnia 2017 roku.

Egzamin centralny dla położnych odbędzie się w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Umożliwi on samodzielne pobieranie rozmazów cytologicznych w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Rekrutacja chętnych potrwa od 15 października do 20 listopada 2017 roku. Zgłoszenia na egzamin należy kierować na adres e-mail: konferencje@coi.pl

Na stronie resortu zdrowia można znaleźć formularz zgłoszenia na egzamin oraz informacje o zakresie wiedzy wymaganej w tracie egzaminu testowego.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 7

Sortuj komentarze:
1 rok temu
m_cz

Dobrze, że podobne akcje są organizowane i że motywuje się w ten sposób przedstawicieli naszego zawodu, aby dokształcać się i poprawiać swoją wiedzę z zakresu nie tylko samego położnictwa, ale chorób kobiecych w ogóle. Jest to bardzo istotne ponieważ w dalszym ciągu nowotwory oraz ich profilaktyka pozostają tematem nie dla wszystkich oczywistym. Tylko dzięki pilnowaniu, aby przedstawiciele zawodu czuwali nad terminami wykonywanych badań profilaktycznych istnieje możliwość, aby przeciwdziałać niedopatrzeniom w tym zakresie i nie dopuścić do tego, aby choroba nowotworowa rozwijała się nie wykryta przez długie lata. Mam nadzieję, że położne zgłoszą w dużej liczbie chęć udziału w podobnym egzaminie, a tym samym potwierdzą swoje kompetencje w wykonywaniu zawodu.

1 rok temu
danutka1

Wszystko wskazuje na to, że temat zdrowia kobiet w obrębie chorób kobiecych w istocie zaczął interesować polityków, którzy przynajmniej próbują coś zmienić i poprawić. To bardzo ważne. Nie tylko przykłada się wagę do poprawy prowadzenia badań profilaktycznych i zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy na jak najwcześniejszym etapie zmian. Ale również próbuje się przynajmniej poprawiać też wykrywalności innych chorób i poprawiać jakość profilaktyki zdrowia prokreacyjnego. To wszystko razem, jeśli uda się wdrożyć w rzeczywistości mam nadzieję, że przełoży się na znaczną poprawę jakości życia, a także poprawę poczucia bezpieczeństwa jakie odczuwają kobiety w młodym wieku.

1 rok temu
mariuszzawadzki

A czy ktoś z użytkowników tego forum orientuje się co daje ukończenie takiego egzaminu? Oczywiście zgadzam się z poprzednikami, że jest to bardzo pomocne w naszej codziennej pracy. Zgadzam się również z wszelkimi twierdzeniami dotyczącymi tego, że powinniśmy starać się przynajmniej przez cały staż pracy podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. Chciałbym jednak dowiedzieć się w jaki sposób pomaga nam w tym ukończenie kursu o którym mowa w tekście i czy w istocie przekłada się to na jakieś realne korzyści lub poszerzenie zakresu możliwości. Byłbym zdziwiony gdyby chodziło o sam egzamin, dla egzaminu. Nie jesteśmy już przecież na studiach i wątpię czy przy takim podejściu cieszyłby się on dużym zainteresowaniem. Tak więc ciekawy jestem co konkretnie zdanie egzaminu sprawdzającego wiedzę na temat nowotworów szyjki macicy wnosi. Czy w jakiś wymierny sposób zmienią się wobec tego faktu nasze kwalifikacje? Czy po prostu sami dla siebie sprawdzimy lub potwierdzimy swoją wiedzę odnośnie tej choroby?

1 rok temu
h.steblecka

Dobre pytanie. Fajnie, że podobne egzaminy centralne sprawdzające wiedzę z zakresu różnych chorób organizowane są z możliwością podejścia do testu w domu przy wykorzystaniu internetowego łącza. Jednak dobrze by było, gdyby jednak podano w tym miejscu informacje jakie korzyści daje zdanie podobnego testu i czy przekłada się on na jakiekolwiek profity, czy poszerzenie uprawnień. Oczywiście dobrze, aby zarówno pielęgniarki i jak i położne poszerzały swoją wiedzę z różnych dziedzin i starały się podnosić w ten sposób swoje kwalifikacje w pracy. Nie mniej jednak wydaje mi się, że dobrze byłoby wiedzieć co właściwie daje zdanie takiego egzaminu i czy jest sens w ogóle fatygować się. Nawet jeśli istnieje możliwość, aby zdać go bez wychodzenia z domu to nie wątpię, że większość przystępujących do niego osób chciałaby wiedzieć jakie korzyści przyniesie zdanie. Swoją drogą, warto było by też tworzyć miejsca, gdzie można by poszerzać swoją wiedzę o zebrane wytyczne oparte na najnowszych badaniach. W końcu w ostatnich latach wiedza odnośnie chorób nowotworowych narządów kobiecych znacznie się poprawiła i nie wątpię, że byłby to trafny kierunek działań mający na celu zwrócenie uwagi pielęgniarek oraz położnych na istotę tego problemu.

1 rok temu
bogusia123

Cieszę się, że na stronie można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje ze świata pielęgniarek i położnych. Wcześniej, chociaż pracuję w szpitalu i jestem aktywna w zawodzie nie udało mi się dotrzeć do podobnych informacji. A szkoda, bo wydaje mi się, że warto było by wiedzieć, że takie kursy są organizowane i że można potwierdzić umiejętności oraz wiedzę poprzez wzięcie udziału w certyfikowanym egzaminie. Co więcej, cieszy fakt, że taki kurs organizowany jest w internecie, a przez to nie trzeba nawet fatygować się, aby dotrzeć do Centrum Egzaminacyjnego i w ten sposób uczestniczyć w sprawdzaniu wiedzy. Inna kwestia, że jak już moi poprzednicy oraz poprzedniczki zauważyli, choroby narządów kobiecych są coraz częstsze, a przez to istotne, aby umieć im zapobiegać oraz znać zasady wczesnej profilaktyki i potrafić te informacje przekazać we właściwy i przystępny dla pacjentek sposób. Szkoda, że nie zawsze się to dzieje i odbywa tak jak powinno. Nie mniej jednak mam nadzieję, ze wraz z podobnymi przedsięwzięciami będzie rosła samoświadomość kobiet, a także ich poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dzięki temu być może chętniej będą brały udział w akcjach profilaktycznych, a dzięki temu przez dłuższy czas będą mogły cieszyć dobrym zdrowiem .

1 rok temu
bogusia123

To bardzo dobry pomysł i całkiem niezły sposób jego realizacji. Wiadomo, że o wiele wygodniej jest uzyskać dostęp do internetu i zdać egzamin nie opuszczając domowego zacisza. Dlatego cieszę się, że powstał taki egzamin, który można zdawać w profesjonalnych warunkach jednak całkowicie w sieci. Jednocześnie też trzeba zwrócić uwagę na tematykę, która zdaje się być bardzo istotna w obecnych czasach. Choroby kobiecie zdarzają się u coraz młodszych kobiet. Jednocześnie, chociaż od dwudziestego trzeciego roku życia( jeśli dobrze pamiętam) kobietą przysługuje możliwość wykonania bezpłatnie badania cytologicznego z szyjki macicy i tak nieznaczna część się na takie postępowanie decyduje. I to nawet po uzyskaniu imiennego zaproszenia wraz z adresem kliniki czy przychodni w której można takie badanie przeprowadzić. Kobiety zwyczajnie wolą się nie badać i nie wiedzieć, że coś im może grozić. To bardzo smutne. Dodatkowo przecież zdarzają się to przypadki i to wcale nie rzadko, kiedy pacjentki rezygnują z dalszej diagnostyki po uzyskaniu informacji, że coś może być z nimi nie w porządku i że być może powinny pogłębić badania wykonując te bardziej szczegółowe. Bo to mało spotyka się kobiet w szpitalach, które nawet po otrzymaniu wiadomości, iż mają guza o nieznanym charakterze nie pojawiały się ponownie na wizytę z obawy przed uzyskaniem wiadomości, że cierpią na raka? Dlatego nawet położne i pielęgniarki, które na co dzień przebywają z tymi osobami powinny posiadać rozległą wiedzę odnośnie chorób kobiecych i ich profilaktyki oraz zalecanych badań by potrafić przekonać kobiety do tego, że warto je wykonywać. Dzięki temu pojawia się szansa, że większą część pacjentek uda się przekonać jak bardzo jest to istotne. Nie zawsze lekarze mają tak dobry kontakt z chorymi co my- pielęgniarki i położne przebywające z nimi na co dzień. Dlaczego więc nie wykorzystać takiej naszej pozycji, aby móc dzięki temu rozpocząć właściwe działania.

1 rok temu
m_cz

Faktycznie, skoro jest egzamin to powinna też być informacja dotycząca tego po co właściwie ktoś miałby do tego egzaminu przystępować i czy wiąże się to z poszerzeniem uprawnień, albo z innymi przywilejami. Wydaje mi się, że wiele osób z naszego środowiska chciałoby uzyskać podobne informacje przed przystąpieniem do szkolenia i proponowanego w ramach niego sprawdzianu wiedzy. Nie mniej podoba mi się fakt, że przekształca się system doskonalenia zawodowego w zawodach medycznych i że obejmuje on również naszą grupę zawodową czyli pielęgniarzy/ pielęgniarki oraz położne i położników. Świat idzie do przodu, stale się rozwija. Dlaczego i my mielibyśmy nie korzystać z dobrodziejstw jakie daje nam świat internetu, wirtualnych kontaktów. Skoro istnieje możliwość, aby w takim trybie przeprowadzasz szkolenie pracowników, to dlaczego z tego rezygnować. Z całą pewnością jest to wygodniejszą formą od wyjazdu na konferencję czy szkolenie stacjonarne i zdawanie egzaminu po jego zakończeniu.