Przemyśl: 150 pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego na zwolnieniach lekarskich

150 pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu przebywa na zwolnieniach lekarskich. Placówka wstrzymała planowe przyjęcia. Od początku września trwa tam też protest głodowy pielęgniarek. Domagają się m.in. podwyżek płac.

Protestujące początkowo chciały podwyżki wynagrodzenia zasadniczego do 6 tys. zł brutto dla pielęgniarek z większym stażem pracy i 5,5 tys. zł brutto dla młodszych. Jak mówiły na początku strajku w Radiu Rzeszów, kwota jaką otrzymują za ciężką pracę jest upokarzająca. Teraz żądają podwyżki o 1,2 tys. zł. Dyrekcja oferuje 850 zł.

Pielęgniarki chcą też zwiększenia zatrudnienia oraz zakupu przez szpital sprzętu, który ułatwiłby ich pracę, m.in. podnośników dla pacjentów.

W efekcie zwolnień lekarskich w środę szpital wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów na wszystkich oddziałach. Rozważane jest też łączenie oddziałów.

We wtorek i środę osiągnięto porozumienie z trzema związkami zawodowymi w szpitalach w Przemyślu i w Tarnobrzegu, które zakończyły spór zbiory. Porozumień w obu szpitalach nie podpisał jednak Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

W oświadczeniu wydanym w czwartek zarząd województwa podkarpackiego zaapelował o kontynuowanie rozmów, ale zaniechanie form protestu, "które mogłyby narazić zdrowie i życie pacjentów".

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: