Szczepienia nadal obowiązkowe. Sejm odrzucił projekt kontrowersyjnej ustawy

Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt nowelizacji ustawy, która miała znieść obowiązek szczepień. 354 posłów zagłosowało za jego odrzuceniem, 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.

Odrzucenie projektu rekomendowały sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. W czasie czwartkowej debaty w Sejmie głosowanie za odrzuceniem zapowiedziały kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED.

Autorem projektu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Zakładał on m.in. likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Projekt trafił do Sejmu na początku października, a głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz '15 nie został od razu odrzucony, tylko skierowany do prac w komisjach, które 8 listopada zaopiniowały go negatywnie.

Za odrzuceniem projektu opowiadało się również Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjentów, Główny Inspektor Sanitarny, Naczelna Izba Aptekarska, Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Dziecka.

Odsetek zaszczepionych osób w Polsce sięga ok. 95% populacji. Tak wysoki odsetek osób zaszczepionych skutecznie zapobiega szerzeniu się zachorowań na choroby zakaźne chroniąc nie tylko tych, którzy się zaszczepili, ale również osoby, które z powodu przeciwwskazań zdrowotnych zaszczepione być nie mogły. GIS przypomina, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw wybranym chorobom zakaźnym zmniejsza także społeczne skutki związane z ciężkimi zdrowotnymi następstwami chorób zakaźnych, w tym związane z kosztami leczenia tych chorób oraz ich powikłań.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: