Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej

Od 1 grudnia br. w całej Polsce zwolnienia lekarskie będzie można wystawiać tylko w formie elektronicznej, papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.

Kilkanaście dni temu minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że termin wprowadzenia reformy był dwukrotnie wydłużany. "Nie byliśmy też głusi na propozycje, postulaty i wnioski zgłaszane przez środowiska lekarskie" – zaznaczyła Rafalska. W odpowiedzi na te postulaty pojawili się asystenci medyczni, którzy mogą dokonać technicznej części wystawienia e-zwolnienia.

Wśród korzyści, wynikających z nowego rozwiązania, wymienia się szybkość otrzymywania informacji o czasowej niezdolności do pracy. Od 1 grudnia pracownik i pracodawca będą mogli otrzymywać SMS-a o wystawionym e-zwolnieniu. Każdy ubezpieczony, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, otrzyma SMS z powiadomieniem o wystawionym elektronicznie zwolnieniu lekarskim, w tym również o okresie, na jaki zostało wystawione. Tę specjalnie przygotowaną przez Zakład usługę trzeba jednak najpierw włączyć. Można to zrobić samodzielnie na swoim profilu na PUE ZUS. Może też w tym pomóc konsultant Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

W poniedziałek rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że 56 proc. zwolnień jest już wystawianych w formie elektronicznej. W Koszalinie i Siedlcach to ponad 75 proc.

Elektroniczne zwolnienia wystawiane są w innych europejskich krajach. Na Litwie e-ZLA obowiązują już od 2010 roku, a okres przejściowy trwał tam zaledwie 6 miesięcy. We Włoszech elektroniczne zwolnienia są obowiązkowe od 2011 roku. W Szwecji, gdzie lekarze sami decydują czy przekazuję dokument w formie elektronicznej czy papierowej, z elektronicznej formy korzysta 95 proc. lekarzy.

_____

Przypominamy, że programem w pełni dostosowanym do wystawiania e-zwolnień oraz przygotowanym do innych elektronicznych rozwiązań (m.in. e-recepta, e-skierowanie) jest Gabinet drWidget - pierwsza w Polsce aplikacja gabinetowa w pełni obsługująca certyfikat ZUS, dzięki któremu można szybko i wygodnie autoryzować elektroniczne zwolnienia lekarskie. Program umożliwia także autoryzację e-ZLA przy pomocy podpisu kwalifikowanego.

W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z z konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl.

Dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.drw.pl dostępna jest wersja demonstracyjna programu (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: