Ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii

Paulina Pergoł, studentka I roku studiów magisterskich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zdobyła tegoroczną nagrodę Queen Silvia Nursing Award 2018. Studentka zaproponowała projekt „Listy od przyjaciela”, polegający na systematycznej wymianie korespondencji między osobami przebywającymi w Domach Pomocy Społecznej lub Domach Spokojnej Starości.

„W procesie leczenia pacjentów geriatrycznych bardzo ważnym elementem jest sfera uczuć i zdrowia psychicznego. Dobra kondycja psychiczna pozwala osiągać lepsze efekty leczenia chorób osób starszych. Niestety osobie starszej często trudno jest znaleźć motywację do walki z dolegliwościami, trudno jej dostrzec cel i sens w życiu. Każdy dzień wygląda podobnie, dlatego warto zastanowić się, czy możemy wpłynąć na poprawę kondycji psychicznej, bez sięgania po środki farmakologiczne. Nie powinno się zwracać uwagi jedynie na fizyczny stan zdrowia osób starszych, ale przede wszystkim na psychikę. Osoby starsze nie mogą czuć się pozostawione, samotne. Osoba starsza, regularnie otrzymująca listy od przyjaciela czułaby, że jest dla kogoś ważna, że jest ktoś, kto poświęca jej czas, interesuje się nią.” – mówi laureatka.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w opiece nad osobami starszymi.

Po raz pierwszy w historii konkursu, zostały przyznane dwa dodatkowe wyróżnienia. Pierwsze z nich przyznała Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Wyróżnienie otrzymał Daniel Ślagor, student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, który zaproponował stworzenie „Integratora”, czyli portalu łączącego seniorów, potrzebujących wsparcia przy codziennych zadaniach takich, jak np. zrobienie zakupów, z osobami, które chciałby wesprzeć osoby starsze.

Drugie wyróżnienie przyznał producent materiałów chłonnych – Essity. Wyróżniony został pomysł, Anny Kołodziej, studentki z Krakowa, mający na celu stworzenie przeciwodleżynowych materiałów chłonnych dla osób starszych.

Źródło: NIPiP

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: