Białystok: Ponad połowa położnych na L4

Ponad połowa położnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przebywa na zwolnieniach lekarskich. W placówce wstrzymano przyjęcia, a pacjentki do porodu są kierowane w inne miejsca.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku poinformował, że na zwolnieniach lekarskich przebywa 40 położnych z 62 pracujących na neonatologii, 17 z 32 pracujących na perinatologii i 7 z 18 pracujących na sali porodowej.

Dyrektor szpitala Marek Karp przyznał, że sytuacja w szpitalu jest "trudna" i zmienna, co godzinę zbiera się sztab kryzysowy. Trwają rozmowy na temat ewentualnego przeniesienia pacjentów do innych placówek.

Oficjalnie dyrekcja szpitala nie wie o żadnym proteście. Z informacji jakie docierają do mediów anonimowo wynika, że położne są zestresowane, przepracowane i czują się lekceważone przez dyrektora szpitala.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedną z dwóch placówek w całym województwie podlaskim o III stopniu referencyjności. Od kwietnia 2017 roku szpital przystąpił również do Programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą Ciężarną (KOC), co spowodowało skokowy wzrost liczby kobiet zgłaszających się do porodu w USK. Położne wskazują anonimowo, że pomimo otrzymania dodatkowych funduszy na wdrożenie KOC-u, kierownictwo szpitala nie zdecydowało się ani na zwiększenie zatrudnienia, ani na wzrost wynagrodzeń personelu kluczowego w opiece okołoporodowej, co drastycznie pogorszyło warunki pracy.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: