Nowa lista leków refundowanych

Od 1 marca obowiązuje nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Do nowego projektu obwieszczenia zostało dodanych 108 produktów, w tym 62 produkty lecznicze w ramach listy aptecznej, 9 – w ramach katalogu chemioterapii, 17 – w ramach programów lekowych oraz 20 wyrobów medycznych w ramach listy aptecznej. Dla 204 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 1 gr do 3045,30 zł, natomiast w przypadku 3 produktów leczniczych nastąpiło podwyższenie tych cen od 80 gr do 19,66 zł. Co warte podkreślenia, dla 737 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne od 1 gr do 64,58 zł.

Dobre wiadomości dla pacjentów chorych na ŁZS i ZZSK

Od 1 marca pacjenci mają zapewniony dostęp nie do jednego jak dotychczas, ale do 4 leków zawierających substancję czynną adalimumab – leku Humira, leku Imraldi, leku Amgevita oraz leku Hyrimoz w ramach 5 różnych programów lekowych:

  • „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej”,
  • „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS) ”,
  • „Leczenie inhibitorami TNF ALFA świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)”,
  • „Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idioapatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym”,
  • „Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna (chLC)”.

Pacjenci onkologiczni z nową szansą

Lek Erivedge (wismodegib), w wyniku pozytywnego rozpatrzenia sprawy w ramach drugiej instancji, został ponownie objęty refundacją w programie lekowym „Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem”.

Refundacją został objęty również lek Bortezomib Zentiva (Bortezomibum) w ramach nowego załącznika katalogu chemioterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.

Pełna lista dostępna jest tutaj.

Zarejestruj się na naszym portalu

Wystarczy zarejestrować się raz na serwisie Pielęgniarkom aby utworzyć jedno wspólne konto, którym następnie można logować się również na Forum dla Pielęgniarek i Położnych.

REJESTRACJA
Rejestracja

Komentarze 0

Sortuj komentarze: