Szczepionka przeciw grypie dostępna w 2. połowie września

Firma Sanofi Pasteur poinformowała, że VaxigripTetra – szczepionka przeciw grypie – będzie dostępna w Polsce w drugiej połowie września 2019 r.

VaxigripTetra to zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, czterowalentna szczepionka (rozszczepiony wirion), inaktywowana, 1 amp.-strzyk. 0,5 ml z igłą, EAN 5909991302108 refundowana dla osób powyżej 65 roku zycia.

Sanofi Pasteur poinformowało, że opóźnienie w dostępności szczepionki w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku, jest spodziewane. Przyczyną jest opóźnione o miesiąc wydanie rekomendacji WHO dotyczących szczepów szczepionkowych dla półkuli północnej na sezon 2019-2020, co miało istotny wpływ na proces produkcyjny szczepionki.

Opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw grypie nie dotyczą jedynie naszego kraju. Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, każdego roku pod koniec lutego WHO wydaje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie na przyszły sezon epidemiczny. Proces wytwarzania szczepionek przeciw grypie jest ściśle ograniczony czasem. Od momentu rekomendacji szczepów przez WHO do zwolnienia pierwszych serii szczepionki do obrotu wymagany jest czas ok. 6 miesięcy. Ocena sezonu 2018/2019, ze względu na ostatnie zmiany w proporcjach różniących się genetycznie i antygenowo wirusów A/H3N2 nie pozwoliła podać pełnego zalecanego składu szczepionki przeciwko grypie na kolejny sezon 2019/2020 zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pełny skład szczepionki przeciw grypie w sezonie 2019/2020 został przez WHO ogłoszono o blisko miesiąc później w porównaniu do lat poprzednich. Konsekwentnie wytwórcy mogli zacząć produkcję szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 prawie miesiąc później, dlatego też szczepionki pojawią się w hurtowniach miesiąc później w porównaniu do poprzedniego sezonu.

W ocenie producenta, termin dostępności szczepionki VaxigripTetra nie będzie miał wpływu na uodpornienie pacjentów – rekomendowany okres szczepień przypada przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce ma miejsce od stycznia do marca. Szczepienie można przeprowadzić w dowolnym momencie sezonu grypowego z zastrzeżeniem, że czas potrzebny na wykształcenie odporności to 2-3 tygodnie.

Źródło: NIL | Biuro Prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy | Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- Państwowy Zakład Higieny

Komentarze 0

Sortuj komentarze: