Będą kolejne centra symulacji medycznej dla pielęgniarek i położnych

W ostatnich dniach resort zdrowia podpisał pierwsze umowy o dofinansowanie projektów w II edycji konkursu na monoprofilowe centra symulacji medycznej (mcsm). Środki z Funduszy Europejskich pozwolą utworzyć 21 takich miejsc w całej Polsce.

Łączna wartość wszystkich projektów wyniesie blisko 53 mln zł. Pierwsze umowy podpisały:

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie,
  • Akademia Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Celem tych projektów jest poprawa jakości kształcenia na kierunkach pielęgniarstwa i położnictwa. Będzie to możliwe dzięki symulacji medycznej wykorzystującej nowe technologie i najbardziej zaawansowane symulatory człowieka.

Każde monoprofilowe centrum symulacji medycznej wyposażone zostanie w nowoczesny sprzęt i system audio-video, a warunki tam stworzone będą przypominały prawdziwy szpital. Pozwoli to na praktyczne doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego, ale w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie spowoduje krzywdy pacjenta. Studenci będą mieć możliwość ćwiczenia przypadków skomplikowanych oraz rzadkich z wykorzystaniem przygotowanych scenariuszy w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach. Podniosą oni także swoje umiejętności związane z planowaniem, przewidywaniem i komunikacją. Wszystko po to, aby być jeszcze lepiej przygotowanym do zawodu po uzyskaniu dyplomu. Docelowo w projektach z nauki w takich warunkach skorzysta ponad 1500 osób.

W najbliższym czasie resort podpisze umowy z pozostałymi beneficjentami. Co ważne, uczelnie nie poniosą dodatkowych kosztów związanych z utworzeniem mcsm.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze 0

Sortuj komentarze: