Senat rozszerzył ustawę o darmowych lekach dla kobiet w ciąży

Senat przyjął nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków z listy leków refundowanych. Za uchwałą w sprawie przyjęcia nowelizacji ustawy z poprawkami opowiedziało się 98 senatorów.

Nowela przewiduje, że wykaz bezpłatnych leków przygotuje minister zdrowia, uwzględniając m.in. konieczność zaspokojenia potrzeb zdrowotnych kobiet wynikających z ciąży, a także dostępność i bezpieczeństwo stosowania leków w poszczególnych okresach ciąży. Wykaz leków ma być ogłoszony w ciągu czterech miesięcy od wejścia w życie ustawy. Receptę z kodem „C” wypisać będzie mógł każdy lekarz oraz położna.

Senat na wniosek senator Ewy Mateckiej wniósł do ustawy poprawki, by dostęp do bezpłatnych leków obowiązywał nie tylko w okresie ciąży, ale także w okresie połogu. Przyjął także poprawkę senator Beaty Małeckiej-Libery, by przepis, nakładający na lekarza i położną obowiązek weryfikacji ilości oraz rodzajów przepisywanych leków w systemie informatycznym ochrony zdrowia wszedł w życie wtedy, gdy ten system będzie funkcjonalny.

Program będzie finansowany z budżetu państwa. Na ten rok przewidziano 11 mln zł. W 2021 r. – 24 mln zł, a później kwota ma rosnąć co roku o 10 proc.

Źródło: Senat RP

Komentarze 0

Sortuj komentarze: