Międzynarodowa Rada Pielęgniarek apeluje o dane nt. sytuacji personelu medycznego

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) poinformowała w środę, że co najmniej 90 tys. pracowników służb medycznych na świecie zostało zakażonych koronawirusem i zaapelowała do rządów o staranne raportowanie na temat infekcji i śmierci wśród medyków.

Liczba zakażonych medyków może być jednak dwukrotnie większa niż wstępne szacunki. "Takie zaniedbywanie odnotowywania zarówno wskaźników zakażenia jak i liczby ofiar śmiertelnych wśród pracowników służb medycznych naraża zarówno pielęgniarki, jak i pacjentów na poważne zagrożenie" - głosi komunikat ICN.

"To wciąż zaniżone dane, ponieważ nie dotyczą wszystkich krajów świata" - powiedział szef ICN Howard Catton.

Globalny bilans osób zakażonych koronawirusem przekroczył 3,5 mln. "Jeśli średni wskaźnik zakażeń wśród personelu medycznego wynosi, tak jak oceniamy, około 6 proc. i połączymy to z (najnowszym bilansem), to na świecie zakażonych może być ponad 200 tys. pracowników służb medycznych" - dodał Catton.

Informacje o 90 tys. zakażonych pracowników służb medycznych pochodzą z 30 krajów i oparte są na sprawozdaniach rządowych, raportach mediów oraz lokalnych organizacji pielęgniarek.

Zdaniem Cattona "skandaliczne jest to, że rządy nie zbierają systematycznie danych na ten temat". Według tych niepełnych danych koronawirus zabił ponad 260 pielęgniarek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że 194 kraje członkowskie nie dostarczają wyczerpujących informacji i danych na temat walki z pandemią i zakażeń wśród personelu medycznego.

ICN, która ma siedzibę w Genewie, zrzesza 130 krajowych stowarzyszeń pielęgniarek. (PAP)


Źródło: PAP

Komentarze 0

Sortuj komentarze: