Wskazania
Preparat stosuje się w zapobieganiu niedoborom witaminy B1 w zespołach upośledzonego trawienia i wchłaniania, po antybiotykoterapii i w okresach rekonwalescencji, leczniczo w wielu wrodzonych defektach metabolicznych i beri-beri, a także wspomagająco w polineuropatii cukrzycowej, porażeniach lub stanach zapalnych nerwów obwodowych, zapaleniu wielonerwowym, polineuropatii alkoholowej, półpaścu, nerwobólach, encefalopatiach, depresji, trudnościach w koncentracji, niektórych kardiomiopatiach i upośledzeniu czynności wątroby.
Dawkowanie
Dawka 25 mg. Dawkowanie dostosowuje się indywidualnie. Dawki dobowe większe niż 50 mg należy dzielić na 2 dawki jednorazowe. Leczenie wspomagające w alkoholizmie. 100-150 mg/dobę. Pozostałe wskazania. 25-100 mg/dobę. Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek. Dostosowanie dawkowania nie jest konieczne. Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku. Dostosowanie dawkowania nie jest konieczne. Dawkowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Doświadczenie dotyczące stosowania u dzieci jest ograniczone. Dawka 3 mg. Zapobiegawczo: 3-9 mg/dobę. Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek. Dostosowanie dawkowania nie jest konieczne. Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku. Dostosowanie dawkowania nie jest konieczne. Dawkowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Doświadczenie dotyczące stosowania u dzieci jest ograniczone.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt leczniczy zawiera laktozę. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Leki zobojętniające sok żołądkowy, alkohol i herbata zmniejszają wchłanianie witaminy B1.
Ciąża i laktacja
Z prawidłowo przeprowadzonych badań epidemiologicznych nie wynika szkodliwe działanie tiaminy chlorowodorku na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu i noworodka. Produkt leczniczy można stosować w okresie ciąży. Kobiety karmiące piersią mogą przyjmować produkt leczniczy.
Działania niepożądane
Do ciężkich działań niepożądanych, zgłaszanych w związku ze stosowaniem tiaminy w badaniach klinicznych lub zgłaszanych spontanicznie należą reakcje anafilaktyczne. Były to pojedyncze doniesienia, dotyczące jednak wyłącznie pacjentów otrzymujących tiaminę parenteralnie. Zgłaszano również inne uczuleniowe reakcje niepożądane o lżejszym przebiegu, występujące po parenteralnym podaniu tiaminy. Nie zgłaszano działań niepożądanych w związku z doustnym stosowaniem chlorowodorku tiaminy.
Przedawkowanie
Wchłanianie dużych dawek tiaminy w jelicie jest ograniczone, co zapobiega wystąpieniu objawów toksycznych. Przedawkowanie produktu leczniczego nie powoduje wystąpienia objawów niepożądanych i nie wymaga leczenia.
Działanie
Tiamina bierze udział w metabolizmie węglowodanów w organizmie. Formą czynną witaminy B1 jest jej ester z kwasem fosforowym (difosfotiamina, pirofosforan tiaminy, kokarboksylaza). Pirofosforan taminy jest koenzymem wielu enzymów biorących udział w metabolizmie węglowodanów, odgrywa istotną rolę w oksydacyjnej dekarboksylacji kwasu pirogronowego oraz kwasu α-ketoglutarowego. Przy braku lub niedoborze witaminy B1 zawartość kwasu pirogronowego w tkankach zwiększa się, co może służyć jako wskaźnik niedoboru witaminy B1. Najbardziej wrażliwy na toksyczne działanie kwasu pirogronowego jest układ nerwowy. Witamina B1 wpływa korzystnie na układ nerwowy i mięśniowy oraz czynność serca, a także na metabolizm, zwłaszcza węglowodanów.
Skład
1 tabl. zawiera 3 mg lub 25 mg tiaminy chlorowodorku.