Gargarisma prophylacticum Amara

Etanol Olej eukaliptusowy Kwas salicylowy Tymol Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o.
konc. do sporz. roztw. do płukania gardła 1 but. 30 g
OTC 100%
2,66

Wskazania

W stanach zapalnych gardła, jamy ustnej i przy podrażnieniu błon śluzowych.

Dawkowanie

Podanie miejscowe na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Stosuje się w postaci roztworu do płukania. Przed zastosowaniem rozcieńczyć 2-2,5 ml (łyżeczka od herbaty) preparatu w szklance przegotowanej wody (250 ml). Świeżo przygotowanym roztworem można płukać gardło 2-3x/dobę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nadwrażliwość na salicylany.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Preparat wyłącznie do użytku zewnętrznego, stosować zgodnie z zaleceniami, nie połykać. Nie zaleca się stosowania u osób z astmą skrzelową ze względu na możliwość wystąpienia odruchowego skurczu oskrzeli. W przypadku uczucia duszności pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość kwasu salicylowego, nie zaleca się samodzielnego stosowania u dzieci poniżej 12 lat. Przed użyciem należy poradzić się lekarza.

Działanie

Lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.

Skład

Produkt sporządzony wg receptury Farmakopei Polskiej VI z następujących składników: kwas salicylowy 5 cz., kwas benzoesowy 5 cz., etanol 710 g/l 230 cz., olejek mięty pieprzowej 1,5 cz., olejek eukaliptusowy 0,2 cz., tymol 0,5 cz., zieleń malachitowa 0,2 cz.

ICD10:

ATC:

Brak informacji o ATC

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Decyzje GIF