Wskazania
Produkt leczniczy z wit. C przeznaczony dla dzieci i niemowląt już od 28. dnia życia, jak również dla młodzieży i osób dorosłych. P)rzeznaczony jest do leczenia stanów niedoboru wit. C i profilaktyki chorób wywołanych niedoborem wit. C, przede wszystkim szkorbutu i jego wstępnych objawów, choroby Moellera-Barlowa, w okresie rekonwalescencji, przy stosowaniu diety ubogiej w wit. C, zwłaszcza u niemowląt karmionych sztucznie.
Dawkowanie
0 ile lekarz nie zaleci inaczej: niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 24 m-ca życia): 5-8 kropli raz/dobę dodane do pokarmu lub napoju. Dzieci (od 3 r.ż. do 11 r.ż.): 10 kropli raz/dobę. Młodzież (od 12 r.ź.) i dorośli: 15-20 kropli raz/dobę (w razie większego zapotrzebowania i w niedoborach dawkę można podwoić i przyjmować 2x/dobę). 1 ml produktu odpowiada ok. 20 kroplom.
Uwagi
Produkt leczniczy może być dodany do pokarmu lub napoju.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną-kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie podawać wysokich dawek dzieciom z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego oraz jeśli u pacjenta występuje kamica nerkowa.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
U osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej produkt może powodować hemolizę krwinek czerwonych. Wit. C podawana w dużych dawkach, może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, zwłaszcza wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (fałszywie dodatni wynik testu na obecność glukozy w moczu, fałszywie ujemny wynik testu na obecność krwi w kale, zaniżenie wyników oznaczeń aktywności niektórych enzymów). Zależnie od zastosowanej metody może zawyżać lub zaniżać wyniki oznaczeń zawartości bilirubiny w surowicy krwi. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Podawanie wit. C z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu. Wit. C: zwiększa wchłanianie żelaza; wydłuża T0,5 paracetamolu we krwi; działa synergistycznie z glikozydami fiawinowyrni; może wpływać na wzrost stężenia stosowanych jednocześnie estrogenów w surowicy krwi. Tetracykliny, doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany oraz duże dawki ASA zmniejszają stężenie kwasu askorbowego we krwi.
Ciąża i laktacja
Produkt może być stosowany w ciąży, jednak należy zachować ostrożność przy wysokich dawkach produktu (nie przekraczać zalecanych dawek) ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru wit. C u dziecka. Produkt może być stosowany podczas laktacji, jednak należy zachować ostrożność przy wysokich dawkach produktu (nie przekraczać zalecanych dawek) ze względu na ryzyko zwiększenia tolerancji na wit. C u matki i dziecka w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Wit. C zazwyczaj jest dobrze tolerowana. Duże dawki, zwłaszcza stosowane długotrwale, mogą niekiedy powodować bóle głowy, zaczerwienienie skóry, działać moczopędnie, a także prowadzić do odkładania się kryształów szczawianu wapnia i moczanów w drogach moczowych. Obserwowano także po odstawieniu rozwój tolerancji z objawami niedoboru po odstawieniu (szkorbut), a nawet uzależnienie, z bólami głowy.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.
Działanie
Wit. C bierze udział w metabolicznych procesach utleniania i redukcji zachodzących w komórkach np. w procesie oddychania komórkowego. Jest niezbędna do tworzenia kolagenu, elastyny i substancji międzykomórkowej, a tym samym do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości, zębów, gojenia ran, zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Wpływa na tworzenie ciał odpornościowych w organizmie (uważa się, że bierze udział w wytwarzaniu immunoglobulin i interferonu) oraz ułatwia wchłanianie żelaza w jelitach. Jest niezbędna do syntezy steroidów nadnerczy, katecholamin, insuliny oraz bierze udział w przemianie aminokwasów aromatycznych i metabolizmie tyroksyny. Obecna jest we wszystkich tkankach organizmu, duże jej ilości znajdują się w komórkach krwi.
Skład
1 ml zawiera 100 mg kwasu askorbowego, wit. C.