Wskazania
Jako środek ściągający w łagodnych stanach zapalnych skóry i błon śluzowych (lekkie zapalenia w obrębie jamy ustnej i gardła).
Dawkowanie
Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku. Podanie doustne: 1 łyżkę (około 3 g) kory dębu zalać 1 szklanką zimnej wody (250 ml), doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez około 5 minut, odstawić na około 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar pić 3x/dobę. Podanie na śluzówkę jamy ustnej: 2 płaskie łyżki (około 5 g) kory dębu zalać 1 szklanką zimnej wody (250 ml), doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez około 5 minut, odstawić na około 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar stosować kilka razy na dobę do płukania jamy ustnej i gardła. Podanie na skórę: 2 płaskie łyżki (około 5 g) kory dębu zalać 1 litrem zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez około 5 minut, odstawić na około 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar dodawać do kąpieli raz/dobę (długość kąpieli 20 minut). Stosować miejscowo kilka razy na dobę do obmywań skóry oraz okładów. Stosować zawsze świeżo przygotowany odwar. Dzieci i młodzież. Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane. Podanie doustne: nie stosować dłużej niż 3 dni. Podanie na śluzówkę jamy ustnej i na skórę: nie stosować dłużej niż 1 tydz. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania produktu leczniczego, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Przeciwwskazania
Uszkodzenia skóry na dużej powierzchni.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie stosować przy uczuleniu na korę dębu. Nie stosować na duże powierzchnie ciała. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Nie pić odwaru. Przygotowywać zawsze świeży odwar.
Interakcje
Nieznane.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania.
Działania niepożądane
Dotychczas nie stwierdzono.
Przedawkowanie
Zastosowanie zewnętrzne - nie dotyczy.
Skład
Kora dębu 100 g.