Wskazania
Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów.
Dawkowanie
Czopki. 1 czopek rano oraz wieczorem - aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć, stosując 1 czopek raz/dobę. Dzieci i młodzież. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania produktu w postaci czopków u dzieci. Krem. Krem doodbytniczy należy stosować rano i wieczorem, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując krem raz/dobę. Dzieci i młodzież. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania produktu w postaci kremu doodbytniczego u dzieci.
Uwagi
Podanie doodbytnicze. W przypadku leczenia wewnętrznych hemoroidów krem należy nakładać za pomocą załączonego aplikatora, który należy nakręcić na gwint tuby. Aplikator zaopatrzony jest w kapturek ochronny. Należy go zdjąć przed użyciem kremu, a po aplikacji umieścić na swoim miejscu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne leki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy poinformować pacjenta, aby skontaktował się z lekarzem, w przypadku, gdy nie ma poprawy po tygodniu stosowania lub w przypadku pojawienia się innych, nieobserwowanych wcześniej objawów, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny tych dolegliwości. W uzupełnieniu leczenia hemoroidów produktem, zaleca się utrzymywanie należytej higieny okolicy odbytu, stosowanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych oraz stosowanie odpowiedniej diety w celu utrzymania odpowiednio miękkiej konsystencji stolca. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: produkt w postaci czopków należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby. Należy unikać kontaktu z oczami. Nie wolno stosować produktu leczniczego doustnie. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania leku w postaci czopków u dzieci. Produkt w postaci czopków nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Ciąża i laktacja
Nie przeprowadzono kontrolowanych badań dotyczących potencjalnego wpływu tribenozydu i lidokainy u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jako środek ostrożności, nie należy stosować produktu w postaci czopków podczas pierwszych 3 m-cy ciąży. Lek w postaci czopków może być stosowany od 4 m-ca ciąży i w okresie karmienia piersią, jednak nie należy przekraczać zalecanych dawek. Badania na zwierzętach wykazały, że lidokaina nie ma wpływu na płodność. Brak danych dotyczących potencjalnego wpływu tribenozydu na płodność.
Działania niepożądane
Działania niepożądane zgłaszane rzadko podczas leczenia to reakcje miejscowe, takie jak pieczenie (ból w miejscu podania), wysypka i świąd, które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsce podania. Oprócz tych działań niepożądanych, w bardzo rzadkich przypadkach stosowanie produktu Procto-Glyvenol w postaci czopków może spowodować reakcję anafilaktyczną z możliwymi objawami takimi jak obrzęk naczynioruchowy oraz obrzęk twarzy. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) reakcja anafilaktyczna. Zaburzenia serca: (bardzo rzadko) zaburzenia sercowo-naczyniowe. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (bardzo rzadko) skurcz oskrzeli. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) pokrzywka; (bardzo rzadko) obrzęk naczynioruchowy. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (rzadko) świąd w miejscu podania, wysypka w miejscu podania, ból w miejscu podania: (bardzo rzadko) obrzęk twarzy. Reakcje anafilaktyczne, w tym obrzęk angioneurotyczny, obrzęk twarzy, skurcz oskrzeli i zaburzenia sercowo-naczyniowe mogą wystąpić bardzo rzadko.
Przedawkowanie
Nie odnotowano przypadków przedawkowania produktu w postaci czopków. Przedawkowanie nie powinno występować w przypadku stosowania produktu leczniczego zgodnie z podanym schematem dawkowania. Toksyczność obserwowana po przedawkowaniu lidokainy w badaniach na zwierzętach obejmowała działania dotyczące OUN oraz układu sercowo-naczyniowego. W przypadku przypadkowego spożycia produktu leczniczego należy zasięgnąć porady lekarza. Brak swoistego antidotum przeciw lidokainie.
Działanie
Tribenozyd redukuje przepuszczalność naczyń włosowatych i poprawia napięcie naczyniowe. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i wywiera antagonistyczne działanie na szereg substancji endogennych, które odgrywają rolę mediatorów w powstawaniu procesów zapalnych i bólu. Lidokaina jest substancją znieczulającą miejscowo i przynosi ulgę poprzez redukcję świądu, pieczenia i dolegliwości bólowych spowodowanych hemoroidami.
Skład
1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu i 40 mg lidokainy.