Calcium Polfarmex

Glukonolaktobionian wapnia Laktobionian wapnia Polfarmex S.A.
syrop [smak bananowy] 114 mg/5 ml 1 but. 150 ml
OTC 100%
15,81
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Profilaktyka i leczenie następstw niedoborów wapnia w organizmie.

Dawkowanie

Dzieci w wieku 2-11 lat: 2,5-5ml 2x/dobę. Dzieci w wieku 12-17 lat: 5-10ml 2-3x/dobę. Dorośli: 15ml 2-3x/dobę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia, hiperkalciuria, niewydolność nerek znacznego stopnia.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Może wykazywać działanie niepożądane u chorych na cukrzycę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Ostrożnie stosować u osób z nadczynnością tarczycy, chorobami serca, sarkoidozą, kamicą nerkową. Preparat nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Nasilenie działania sulfonamidów, glikozydów naparstnicy, zaburzenie wchłaniania tetracyklin i związków fluoru. Tiazydowe leki moczopędne zmniejszają wydalanie wapnia. Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia.

Ciąża i laktacja

Wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Duże dawki mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia). Długotrwałe stosowanie może być przyczyną hiperkalcemii lub hiperkalciurii.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może powodować zaburzenia układu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia. W przypadku przedawkowania należy podawać siarczan magnezu.

Działanie

Preparat zawierający wapń w postaci łatwo przyswajalnych soli organicznych: glubionianu i laktobionianu uzupełnia niedobory wapnia w organizmie. Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Odgrywa szczególnie ważną rolę w fizjologicznych procesach tworzenia i odnawiania tkanki kostnej, przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, regulacji skurczu mięśni, pobudliwości komórek, procesach krzepnięcia krwi, wydzielaniu i aktywacji niektórych hormonów, enzymów i neurotransmiterów, transporcie wody i soli w jelitach, przepuszczalności błon komórkowych i naczyń krwionośnych. Stosowanie preparatu wpływa na uszczelnienie śródbłonka naczyń, zmniejszenie obrzęków i odczynów alergicznych, przywraca prawidłową kurczliwość mięśni i wyrównuje niedobory wapnia w ustroju. Przyjmowanie farmakologicznych dawek soli wapnia, poprzez zwiększenie jego stężenia we krwi, pobudza sekrecję kalcytoniny, spełniającej w ośrodkowym układzie nerwowym rolę neuromodulatora, stymuluje wydzielanie beta-endorfin, wykazując działanie przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, pobudza aktywność ruchową, hamuje wydzielanie parathormonu oraz obniża stężenie fosforanów w osoczu.

Skład

100 ml syropu zawiera 29,4 g wapnia gluobionianu oraz 6,4 g wapnia laktobionianu.

ICD10:

Zaburzenia przemian wapnia E83.5

Hiperkaliemia E87.5

Naczynioruchowy i alergiczny nieżyt nosa J30

Astma oskrzelowa J45

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry L23

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia L24

Nieokreślone kontaktowe zapalenie skóry L25

Tężyczka R29.0

Stwierdzenie obecności nieprawidłowego stężenia metali ciężkich we krwi R78.7

Złamanie kości czaszki i twarzoczaszki S02

Zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł głowy S03

Uraz nerwów czaszkowych S04

Uraz oka i oczodołu S05

Uraz śródczaszkowy S06

Uraz zmiażdżeniowy głowy S07

Amputacja urazowa części głowy S08

Inne i nieokreślone urazy głowy S09

Powierzchowny uraz szyi S10

Złamanie szyi S12

Zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł w odcinku szyjnym S13

Złamanie podudzia, łącznie ze stawem skokowym S82

Zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł kolana S83

Inne i nieokreślone urazy podudzia S89

Złamanie stopy z wyjątkiem stawu skokowego S92

Obrzęk naczynioruchowy T78.3

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Antykoncepcja

Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

B

Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.

Decyzje GIF