Wskazania
Lek stosuje się w niestrawności, dolegliwościach trawiennych związanych z nieprawidłową czynnością wątroby (wzdęcia, bóle brzucha, odbijania, nudności, zaparcia), zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego.
Dawkowanie
Dorośli: w niestrawności jednorazowo 1-3 tabl., w innych dolegliwościach trawiennych przeciętnie 3x/dobę po 1-2 tabl. 30 minut po posiłku; w zaparciach 2 tabl.rano i wieczorem 30 minut przed posiłkiem. Dzieci i młodzież: w uzasadnionych przypadkach stosować u dzieci powyżej 10 lat i młodzieży 1 tabl. 3x/dobę po posiłku. Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężkie choroby wątroby, niedrożność dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, ostre i przewlekłe zapalenia żołądka i jelit. Nie stosować u dzieci poniżej 10 lat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt zwiększa objętość wydzielanej żółci, dlatego u pacjentów z kamicą żółciową istnieje możliwość przesunięcia kamieni. Lek stosować po przeprowadzeniu indywidualnego rozpoznania stanu dróg żółciowych pacjenta. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Dotychczas nie opisano istotnych interakcji z innymi lekami. W dużych dawkach z lekami hipotensyjnymi i moczopędnymi potencjalnie może powodować hipokaliemię.
Ciąża i laktacja
Nie badano bezpieczeństwa leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Niektóre składniki preparatu przenikają do mleka matki.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) luźne stolce. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (nieznana) kolka żółciowa. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania, lecz w razie znacznego przedawkowania, wielokrotnie przekraczającego zalecane dawki (jednorazowe przyjęcie kilkudziesięciu tabl. drażowanych) sporadycznie mogą wystąpić wymioty, biegunka, dyselektrolitemia, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia oddychania, zaburzenia rytmu serca, skurcze mięśniowe, uczucie znużenia, osłabienie, nudności.
Działanie
Lek działa żółciopędnie i żółciotwórczo (wywiera bezpośredni wpływ na wątrobę, pobudza wydzielanie i zwiększa ilość wydzielanej żółci). Regularne przyjmowanie produktu pobudza wydzielanie żółci, co działa ochronnie na miąższ wątroby i przyspiesza eliminację z żółcią szkodliwych substancji. Regularne wydzielanie żółci wzmaga ruchy perystaltyczne jelit.
Skład
1 tabl. drażowana zawiera: 150 mg wyciągu suchego z korzenia rzodkwi czarnej, 47 mg wyciągu gęstego z ziela karczocha, 40 mg kwasu dehydrocholowego, 15 mg olejku eterycznego miętowego.