Wskazania
Wspomagająco w stanach rekonwalescencji po uszkodzeniu wątroby spowodowanym czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi np. alkoholem, toksycznymi środkami ochrony roślin; pomocniczo w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby (wzdęcia, odbijania).
Dawkowanie
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: w lekkich przypadkach 1 tabl. 3x/dobę; w cięższych przypadkach 2 tabl. 3x/dobę. Po ustąpieniu dolegliwości podaję się 1 tabl. 3x/dobę. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie przeprowadzono badań odnośnie sylimaryny u dzieci, dlatego nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci poniżej 12 lat. Produkt leczniczy zawiera sortbitol, nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Produkt leczniczy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Stosowanie sylimaryny i metronidazolu powoduje zwiększenie klirensu metranidazolu i jego głównego metabolitu hydroksymetronidazolu, a także zwiększenie wydzielania z moczem metronidazolu i jego metabolitów oraz wpływa na szybszą eliminację chemioterapeutyku z ustroju.
Ciąża i laktacja
Z uwagi na brak szczegółowych badań klinicznych dotyczących teratogennego działania sylimaryny i jej zdolności przenikania do mleka matek karmiących, produktu leczniczego nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane
Po przyjęciu większych dawek sporadycznie występuje działanie przeczyszczające. Podczas stosowania sylimaryny zaobserwowano następujące działania niepożądane: nudności, dyskomfort w nadbrzuszu, bóle stawów, świąd, bóle głowy i wysypka.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania może pojawić się biegunka, przemijająca po zmniejszeniu dawki.
Działanie
Produkt leczniczy zawiera suchy wyciąg z owoców ostropestu plamistego, standaryzowany na zawartość sylimaryny, stanowiącej zespół flawonoliganów: sylibininy (główny składnik zespołu), izosylibininy, sylidianiny oraz sylikrystyny. Jak wykazano w badaniach klinicznych, w trakcie kuracji podczas której podawano produkty zawierające sylimarynę obniżeniu uległy poziomy transaminaz (AST i ALT) i bilirubiny oraz zwiększeniu uległo stężenie albumin w osoczu krwi w stanach po ostrych toksycznych uszkodzeniach wątroby lub przewlekłych stanów zapalnych tego narządu. Przypuszczalne mechanizmy działania sylimaryny, obserwowane na modelach doświadczalnych, obejmują: działanie stabilizujące funkcje zewnętrznych błon komórkowych hepatocytów, które chroni je przed wniknięciem substancji toksycznych oraz zwiększanie syntezy rybosomalnego RNA i nasilanie procesu transkrypcji. Na modelach doświadczalnych wykazano tzw. działanie ochronne sylimaryny.
Skład
1 tabl. zawiera 120,69 mg wyciągu suchego z owocu ostropestu plamistego, odpowiadającego 70 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę.