Wskazania
Dawka 5 mg. Kwas foliowy stosuje się profilaktycznie i leczniczo w stanach jego niedoboru: w niedokrwistości megaloblastycznej; w zaburzeniach wchłaniania jelitowego, sprue; w niedożywieniu, alkoholizmie, łuszczycy; u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe lub doustne środki antykoncepcyjne; u pacjentów przyjmujących leki przeciwbakteryjne; w chorobach związanych z przewlekłą hemolizą (talasemia, niedokrwistość sierpowata) i w długo trwających dializach; we wtórnej profilaktyce wrodzonych wad cewy nerwowej (u kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u ich potomstwa, przez miesiąc przed planowaną ciążą i pierwsze 3 m-ce ciąży). Dawka 15 mg. Kwas foliowy stosuje się profilaktycznie i leczniczo w stanach jego niedoboru: w zaburzeniach wchłaniania jelitowego, sprue.
Dawkowanie
Dawka 5 mg. Kwas foliowy stosuje się: w niedokrwistości megaloblastycznej (zawsze w skojarzeniu z wit. B12): 5 mg/dobę przez 4 m-ce; w stanach złego wchłaniania: 15 mg/dobę; w przewlekłych stanach hemolitycznych (talasemia, niedokrwistość sierpowata): 5 mg co 1-7 dni, przez m-c; podobne dawki stosuje się u pacjentów poddawanych hemodializie, w celu zapobiegania niedoborom folianów; w ciąży i okresie poprzedzającym zajście w ciążę u kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u ich potomstwa: 5 mg/dobę przez m-c przed planowanym zajściem w ciążę, kontynuując podawanie podczas I trymestru ciąży. Dawka 15 mg. Kwas foliowy stosuje się: w stanach złego wchłaniania: 15 mg/dobę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Z wyjątkiem ciąży nie należy podawać kwasu foliowego w dawkach większych niż 0,4 mg/dobę bez uprzedniego wykluczenia niedokrwistości megaloblastycznej spowodowanej niedoborem wit. B12, ponieważ mógłby on złagodzić objawy hematologiczne przy dalszym rozwoju objawów neurologicznych. Ze względu na zawartość laktozy produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Produkt nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej.
Interakcje
Leki przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgruźlicze, alkohol i antagoniści kwasu foliowego, jak aminopteryna, metotreksat, pirymetamina, trymetoprym i sulfonamidy (w tym sulfasalazyna) zwiększają zapotrzebowanie na kwas foliowy. Kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoiny. Konieczne może być zwiększenie dawki tych leków.
Ciąża i laktacja
Produkt może być stosowany w okresie ciąży. Dobrze kontrolowane badania przeprowadzone u kobiet w ciąży nie wykazały niepożądanego wpływu kwasu foliowego na płód. Podawanie kwasu foliowego, także w mieszankach z innymi wit., przed zajściem w ciążę lub podczas wczesnej ciąży może zmniejszać ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Kwas foliowy przenika do mleka kobiecego, jednak podczas przyjmowania przez kobiety karmiące piersią dawek w zakresie zalecanego dziennego spożycia nie odnotowano ujemnego wpływu na dzieci.
Działania niepożądane
Kwas foliowy jest dobrze tolerowany. Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienia, swędzenie); (nieznana) reakcja anafilaktyczna.
Przedawkowanie
W wyniku stosowania wysokich dawek mogą wystąpić zaburzenia snu, drażliwość, nadpobudliwość, złe samopoczucie, nadmierna aktywność, przyspieszony oddech, mdłości, wzdęcia, zaburzenia wchłaniania cynku.
Działanie
Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Należy do grupy wit. B. W organizmie kwas foliowy jest redukowany do kwasu tetrahydrofoliowego, koenzymu niezbędnego podczas syntezy zasad purynowych i pirymidynowych, a następnie kwasów nukleinowych, a także w przemianach aminokwasów. Kwas tetrahydrofoliowy bierze udział w przenoszeniu grup formylowych i hydroksymetylowych. Źródłem grup hydroksymetylowych jest seryna, a formylowych histydyna i tryptofan. Kwas foliowy wpływa na stan tkanek płodowych, nabłonek przewodu pokarmowego i układ
krwiotwórczy. Przyjmowanie leku przez kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.
Skład
1 tabl. zawiera 5 mg lub 15 mg kwasu foliowego uwodnionego.