Taconal

Mupirocyna Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
maść 20 mg/g 1 tuba 8 g
Rx 100%
15,62
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Miejscowe leczenie bakteryjnych zakażeń skóry (np. liszajca, zapalenia mieszków włosowych oraz czyraczności) wywołanych przez Staphylococcus aureus, w tym przez szczepy metycylinooporne, oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci. Preparat należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2-3 x/dobę przez okres do 10 dni.

Uwagi

Do stosowania miejscowego na skórę. Zaleca się nałożyć niewielką ilość preparatu na zmienione chorobowo miejsce na skórze za pomocą kawałka czystej waty lub gazika. W razie potrzeby leczoną powierzchnię skóry można pokryć opatrunkiem okluzyjnym. Nie należy mieszać preparatu z innymi lekami lub stosować na skórę jednocześnie z innymi preparatami, gdyż istnieje ryzyko utraty działania przeciwbakteryjnego (w wyniku rozcieńczenia) oraz stabilności mupirocyny.

Przeciwwskazania

Preparatu nie należy stosować: w nadwrażliwości na mupirocynę lub na którykolwiek ze składników preparatu, do oczu i do nosa, na błony śluzowe, u pacjentów z rozległymi oparzeniami.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

W przypadku stosowania produktu leczniczego na skórę twarzy, należy unikać kontaktu z oczami, a w przypadku dostania się produktu do oka należy je przemyć wodą. Należy poinformować pacjenta, że w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości lub ciężkiego miejscowego podrażnienia skóry należy przerwać leczenie, zmyć produkt leczniczy z powierzchni skóry i skonsultować się z lekarzem w celu zastosowania właściwego leczenia przeciwbakteryjnego. Stosowanie preparatu dłużej niż jest to zalecane, może spowodować powstawanie szczepów opornych na substancję czynną - mupirocynę. Produkt leczniczy zawiera makrogole, które mogą wchłaniać się z otwartych ran i uszkodzonej skóry, a następnie ulec wydaleniu przez nerki. Produkt należy ostrożnie stosować u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Interakcje

Nie stwierdzono.

Ciąża i laktacja

Nie prowadzono badań u kobiet w okresie ciąży i laktacji. W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego mupirocyny. Brak danych dotyczących stosowania mupirocyny u kobiet w czasie ciąży. Brak informacji dotyczących przenikania mupirocyny do mleka. Produkt leczniczy może być stosowany w czasie ciąży i laktacji wyłącznie wtedy, kiedy lekarz uzna to za konieczne.

Działania niepożądane

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (często) pieczenie w miejscu nałożenia preparatu; (niezbyt często) swędzenie, rumień, uczucie kłucia oraz suchości w miejscu nałożenia preparatu, skórne reakcje nadwrażliwości. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) ogólnoustrojowe reakcje nadwrażliwości.

Przedawkowanie

Toksyczność mupirocyny jest bardzo mała. Objawy przedawkowania nie są znane. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Działanie

Mupirocyna jest antybiotykiem działającym na bakterie powodujące większość zakażeń skóry, np. na Staphylococcus aureus, w tym na szczepy metycylinooporne, oraz inne gronkowce lub paciorkowce. Mupirocyna działa również na bakterie Gram-(-), takie jak Escherichia coli i Haemophilus influenzae. Dane te pochodzą z badań in vitro i nie oznaczają, że zakażenia tymi bakteriami stanowią wskazanie do stosowania mupirocyny. Mupirocyna hamuje syntezę białka bakterii, wiążąc się specyficznie i odwracalnie z syntetazą izoleucynową t-RNA.

Skład

1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Decyzje GIF