Granuflex®

Emplastri hydrocolloidosa ConvaTec Polska Sp. z o.o.
opatrunek leczniczy 20x20 cm 1 szt.
WM 100%
27,28
30%
8,18
B
bezpł.
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Rany przewlekłe (owrzodzenia podudzi na tle niewydolności żylnej i tętniczej, odleżyny, owrzodzenia cukrzycowe), rany ostre. Może być stosowany we wszystkich etapach leczenia, również w ranach z martwicą suchą lub rozpływną.

Dawkowanie

Miejscowo. Przed nałożeniem opatrunku przemyć ranę solą fizjologiczną lub wodą destylowaną. Osuszyć zdrową skórę wokół rany, a następnie ogrzać opatrunek w dłoniach - będzie on bardziej elastyczny i lepiej ułoży się na ranie. Przy nakładaniu opatrunku należy bezwzględnie zachować margines sięgający 2-3 cm poza krawędź rany. Średni czas noszenia opatrunku 4 dni, maksymalnie 7 dni. W początkowym etapie gojenia rana oczyszcza się z martwych tkanek, przez co może się optycznie powiększyć. Z tego powodu zmiany opatrunku na początku leczenia powinny być częstsze.

Uwagi

Opatrunek samoprzylepny, który nakłada się bezpośrednio na ranę lub używa jako opatrunku wtórnego do pokrycia innego opatrunku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Podczas fizjologicznego procesu gojenia, tkanki martwicze, niepełnowartościowe są usuwane z rany, co może początkowo spowodować jej powiększenie. Ponieważ opatrunek zapewnia wilgotne środowisko wspomagające wzrost nowych naczyń krwionośnych, delikatne nowo uformowane naczynka mogą czasami wywołać krwiste zabarwienie wydzieliny z rany. Należy zastosować jednocześnie odpowiednie środki wspierające leczenie, np. środki prowadzące do zmniejszenia nacisku w leczeniu odleżyn, usuniecie ucisku i kontrola stężenia glukozy we krwi w przypadkach owrzodzeń cukrzycowych. Pęcznienie opatrunku spowodowane jest wchłanianiem wysięku z rany. Nie jest to niepokojący objaw i jest normalnym etapem leczenia.

Działanie

Opatrunek hydrokoloidowy ograniczający produkcję wysięku z rany, działając na zasadzie opatrunku hydroaktywnego. Tworzy szczelną, okluzyjną powłokę na ranie. W miarę absorbowania przez preparat wydzieliny z rany i tworzenia żelu, rośnie ciśnienie pod opatrunkiem. Kiedy ciśnienie to zrówna się z ciśnieniem włośniczkowym następuje hamowanie dalszej produkcji wysięku. Tworzy wilgotne środowisko gojenia w ranie. Jest wodoodporny i hipoalergiczny, umożliwia codzienne zabiegi higieniczne, a także gwarantuje wygodę stosowania.

Skład

Opatrunek jałowy zbudowany z trzech hydrokoloidów (karboksymetyloceluloza, pektyna, żelatyna) zawieszonych w macierzy polimerowej, stanowiących w sumie 45% składu opatrunku.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Ciąża - nie dotyczy

Nie dotyczy.

Pielęgniarki i położne

Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.

Decyzje GIF