Wskazania
Lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Dawkowanie
Spray. Dorośli i dzieci od 12 lat: 3-5 dawek jednorazowo, 6-10x/dobę. Dzieci od 30 m-ca życia: 2-3 dawek jednorazowo, 3-5x/dobę. Lek do krótkotrwałego stosowania objawowego: 3-4 dni. Jeśli po tym okresie nie nastąpi poprawa, lub już w trakcie stosowania pojawią się nowe dolegliwości i/lub objawy ogólne np. gorączka pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Tabl. Dorośli: 6-10 tabl. do ssania/dobę, tabl. ssać powoli. Dzieci w wieku od 6 lat: połowa dawki dla dorosłych (3-5 tabl. do ssania/dobę). Lek do krótkotrwałego stosowania objawowego: 3-4 dni. Jeśli po tym okresie nie nastąpi poprawa lub już w trakcie stosowania pojawią się nowe dolegliwości i/lub objawy ogólne, np. gorączka pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci poniżej 6 lat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Leki odkażające nie wyjaławiają: czasowo zmniejszają ilość mikroorganizmów w jamie ustnej i w gardle. Należy ograniczyć stosowanie tego produktu do przypadków kiedy złagodzenie występującego bólu i podrażnienia jest absolutnie konieczne. Produktu nie należy stosować długotrwale. Produkt nie zawiera cukru, może być stosowany u diabetyków. Należy unikać stosowania produktu u osób szczególnie skłonnych do alergii. Nie stwierdzono wpływu produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Tabletka. Nie należy ssać 1 tabl. bezpośrednio po 2. Z uwagi na obecność mentolu, należy zachować ostrożność podczas stosowania u dzieci, jeśli zaistnieją objawy poprzedzające drgawki. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki (powyżej 20 tabl./dobę) istnieje ryzyko wystąpienia zbyt dużej utraty wrażliwości w obszarze głośni, powodującej zmniejszenie kontroli odruchu połykania i zwiększenie ryzyka zachłyśnięcia. Należy unikać przyjmowania pokarmów i napojów bezpośrednio po zastosowaniu produktu leczniczego. Ze względu na zmniejszoną wrażliwość na ciepło, istnieje zwiększone ryzyko oparzeń jamy ustnej oraz gardła, spowodowanych przyjmowaniem zbyt gorących napojów oraz pokarmów. Produkt zawiera sorbitol. Nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Aerozol. Nie należy stosować 1 dawkę po 2. Lek zawiera 42,5% objętości etanolu, 168 mg w 5 dawkach, co jest równoważne 0,85 ml piwa lub 0,35 ml wina w dawce. Każde 10 ml leku do stosowania w jamie ustnej zawiera 3,5 g etanolu. Jest to szkodliwe dla osób uzależnionych od alkoholu. Należy wziąć to także pod uwagę u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dzieci oraz pacjentów z grup wysokiego ryzyka takich jak osoby z chorobą wątroby lub epilepsją. Ze względu na zmniejszoną wrażliwość na ciepło istnieje ryzyko wystąpienia zbyt dużej utraty wrażliwości w obszarze głośni, powodującej zmniejszenie kontroli odruchu połykania i zwiększenie ryzyka zachłyśnięcia.
Interakcje
Z uwagi na możliwe interakcje, należy unikać stosowania antyseptyków. Należy unikać stosowania połączenia środków znieczulających miejscowo i inhibitorów cholinoesterazy. Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki wpływające na jej powstawanie, np. sulfonamidy. Cymetydyna, leki β-adrenolityczne, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy poprzez zmniejszenie przepływu wątrobowego, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy. Barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy poprzez aktywację enzymów mikrosomalnych wątroby. Lidokaina nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.
Ciąża i laktacja
Produktu tego nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie, czy kontynuować stosowanie produktu Gardimax
medica. Należy uwzględnić korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla
kobiety wynikające z leczenia produktem. Aerozol. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy pamiętać, że aerozol zawiera 44,4% objętości alkoholu.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje alergiczne dotyczące skóry i błony śluzowej (wysypka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, złuszczanie się błony śluzowej jamy ustnej, obrzęk ślinianek); (rzadko) reakcje anafilaktyczne. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) zaburzenia smaku. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) uczucie pieczenia na języku; (nieznana) brązowe przebarwienia na języku, zębach po długotrwałym stosowaniu chlorheksydyny (przebarwienia te można usunąć).
Przedawkowanie
Z uwagi na zawartość lidokainy mogą wystąpić objawy przedawkowania oddziałujące na OUN i na układ sercowo-naczyniowy: niepokój, ziewanie, nerwowość, szumy uszne, oczopląs, drżenie mięśni, drgawki, depresja, niewydolność oddechowa. Spadek napięcia mięśnia sercowego, rozszerzenie naczyń obwodowych, niedociśnienie, bradykardia, zaburzenie rytmu serca, zatrzymanie akcji serca. Chlorheksydyna wchłania się z przewodu pokarmowego w bardzo małym stopniu. Antidotum: brak. Sposób postępowania: leczenie objawowe.
Działanie
Chlorowodorek lidokainy jest środkiem miejscowo znieczulającym z grupy amidów o działaniu znieczulającym powierzchniowo bez zaburzania szybkości przewodzenia impulsów nerwowych w miejscu zastosowania.
Skład
Tabletka. 1 tabl. do ssania zawiera 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny oraz 1 mg chlorowodorku lidokainy. Aerozol. 1 dawka zawiera 0,18 mg roztw. diglukonianu chlorheksydyny oraz 0,4 mg chlorowodorku lidokainy.