Wskazania
Do użytku zewnętrznego - środek odkażający. Środek antyseptyczny do odkażania powierzchniowych uszkodzeń naskórka lub skóry, do stosowania w ropnych zakażeniach skóry lub niektórych grzybicach i drożdżycach.
Dawkowanie
Stosować zewnętrznie - miejscowo, środek odkażający.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (metylorozanilinowy chlorek) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u chorych na porfirię.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie stosować do oczu, na błony śluzowe i rany, na rany ziarninujące lub wrzodziejące zmiany w obrębie twarzy. Metylorozanilinowy chlorek zabarwia tkanki, plami tkaniny i odzież. Plamy z tkanin można usunąć za pomocą mieszaniny etanolu z kwasem octowym. Produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Zakwaszenie lub koloidalny uwodniony krzemian glinu (bentonit), podobnie jak obecność ropy lub wydzielin, osłabiają działanie antyseptyczne.
Ciąża i laktacja
Brak przeciwwskazań do stosowania u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
Działania niepożądane
Długotrwałe i częste stosowanie, zwłaszcza u dzieci, może spowodować podrażnienia lub owrzodzenia skóry mającej bezpośredni kontakt z produktem.
Przedawkowanie
Przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami nie dochodzi do przedawkowania. Przyjecie doustne może spowodować zatrucie objawiające się nudnościami, wymiotami, bólem brzucha i biegunką.
Działanie
Metylorozanilinowy chlorek należy do barwników anilinowych (trójfenylometanowych). Związek ten działa na bakterie Gram-dodatnie i niektóre grzyby chorobotwórcze, zwłaszcza drożdżaki. Antyseptyczne (bakteriobójcze i grzybobójcze) działanie barwnika wynika z hamowania przebiegu glikolizy w komórkach drobnoustrojów, hamowania replikacji ich DNA oraz hamowania aktywności mitochondriów i zwiększa się wraz ze wzrostem pH środowiska. Roztwór alkoholowy metylorozanilinowego chlorku działa ściągająco i osuszająco.
Skład
1 g roztw. zawiera 10 mg metylorozanilinowego chlorku.