Septolux

Chlorowodorek benzydaminy Bausch Health
tabl. do ssania 3 mg 20 szt.
OTC 100%
12,00
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęki) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w: zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu krtani, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.

Dawkowanie

Aerozol do stosowania w j.ustnej. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 4-8 dawek aerozolu (zawierają 1,02-2,04 mg benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,91-1,82 mg benzydaminy) 2-6x/dobę; nie częściej niż co 1,5-3 h. Dzieci w wieku 6-12 lat: 4 dawki aerozolu (zawierają 1,02 mg benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,91 mg benzydaminy) 2-6x/dobę, nie częściej niż co 1,5-3 h. Dzieci w wieku poniżej 6 lat: 1 dawka aerozolu na 4 kg mc. (zawiera 0,26 mg benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,23 mg benzydaminy/4 kg mc.) 2-6x/dobę, nie częściej niż co 1,5-3 h. Jednorazowo nie należy stosować więcej niż 4 dawki (zawierają 1,02 mg benzydaminy chlorowodorku, co odpowiada 0,91 mg benzydaminy). Osoby w podeszłym wieku. Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania. Nie ma konieczności zmiany dawkowania. Leczenie nie może przekraczać 7 dni. Tabl. do ssania. Dorośli i osoby w podeszłym wieku: 1 tabl. do ssania 3x/dobę. Dzieci w wieku 6 lat i powyżej: dawkowanie jak u osób dorosłych. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Leczenie nie może przekraczać 7 dni.

Uwagi

Aerozol do stosowania w j.ustnej. Podanie dogardłowe. Ustawić końcówkę dozownika w pozycji poziomej. Jeśli produkt stosuje się po raz pierwszy, trzymając butelkę w pozycji pionowej, należy mocno nacisnąć dozownik kciukiem bądź palcem wskazującym. Czynność należy powtórzyć 5 razy w celu uzyskania prawidłowego rozpylania. Jeśli lek stosuje się po raz kolejny, dozownik należy nacisnąć 2 razy. Następnie należy skierować końcówkę dozownika do jamy ustnej i nacisnąć dozownik. Tabl. do ssania. Produkt jest przeznaczony do stosowania na śluzówkę jamy ustnej. Tabl. należy ssać. Nie należy ich rozgryzać ani połykać.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek benzydaminy lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. W przypadku braku poprawy po krótkotrwałym stosowaniu produktu, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Zawarta w preparacie substancja pomocnicza (parahydroksybenzoesan metylu) może wywołać reakcję alergiczną. Zwłaszcza długotrwałe stosowanie może wywołać uczulenie. W takim przypadku lek należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane.

Ciąża i laktacja

Brak kontrolowanych badań dotyczących stosowania chlorowodorku benzydaminy w okresie ciąży. Jednakże dane uzyskane na podstawie wieloletniego stosowania benzydaminy nie wskazują na zagrożenie związane ze stosowaniem w okresie ciąży lub karmienia.

Działania niepożądane

Dokładna częstość występowania działań niepożądanych nie jest znana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: najczęściej występuje drętwienie lub utrata czucia w miejscu zastosowania produktu. Objawy te są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające i ustępują po krótkim czasie. Rzadziej spotyka się uczucie kłucia lub mrowienia. W pojedynczych przypadkach może wystąpić lekkie pieczenie błony śluzowej. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają przerwania leczenia. Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia (do 5% dawki), w związku z tym ogólne działania niepożądane występują rzadko i są niezbyt nasilone. Zaburzenia żołądka i jelit: nudności i wymioty. Zaburzenia układu nerwowego: bóle i zawroty głowy.

Przedawkowanie

Benzydamina po zastosowaniu miejscowym nie działa ogólnie, tak więc ryzyko przedawkowania jest minimalne. Objawy toksyczne nie powinny wystąpić, nawet jeśli preparat został przyjęty przypadkowo drogą doustną.

Działanie

Benzydamina należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa stabilizująco na błonę komórkową oraz hamuje syntezę prostaglandyn. Działa miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Posiada również działanie miejscowo znieczulające na śluzówkę jamy ustnej. Działa antyseptycznie. W warunkach in vitro wykazuje działanie grzybobójcze.

Skład

1 ml aerozolu zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy. 1 dawka aerozolu o objętości 0,17 ml zawiera 255 µg chlorowodorku benzydaminy.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Wykaz B

Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

A

Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).

Decyzje GIF