Wskazania
Dorośli. Profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO). Dzieci i młodzież. Profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dzieci w wieku od 4 lat.
Dawkowanie
Produkt leczniczy należy przyjmować przez 28 kolejnych dni w dwóch cyklach oddzielonych od siebie 28 dniową przerwą. Przyjmowanie produktu leczniczego rozpoczyna się zazwyczaj w okresie wolnym od infekcji. W przypadku ostrej infekcji produkt może być stosowany równocześnie z antybiotykami, lecz nie może zastąpić leczenia przeciwzapalnego. Dzieci i młodzież. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Uwagi
Tabl. należy połykać na czczo, popijając niewielką ilością płynu.
Przeciwwskazania
Preparatu nie należy stosować u chorych z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników leku. Preparat nie powinien być stosowany w stanach ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego, ponieważ w przypadku przyspieszonego pasażu jelitowego działanie preparatu jest zaburzone. Z uwagi na niewielkie doświadczenie i możliwość złożonych interakcji, preparatu nie należy stosować u osób z chorobami z autoagresji. Preparatu nie należy podawać dzieciom do 3-go roku życia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Tak jak w przypadku każdej immunoterapii nieswoistej nie zaleca się równoczesnego stosowania szczepień swoistych. Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami. U pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu odpowiedź na szczepionkę może być osłabiona.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak danych, preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży. Brak zastrzeżeń do stosowania preparatu w okresie laktacji.
Działania niepożądane
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) małopłytkowość. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) w większości lekkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) reakcje skórne. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: (bardzo rzadko) bóle stawów.
Przedawkowanie
Nie odnotowano przypadków zatrucia.
Działanie
Działanie preparatu opiera się na stymulacji systemu immunologicznego błon śluzowych. Po podaniu tabletek antygeny oddziaływające na tkankę limfoidalną przewodu pokarmowego powodują wzrost odporności specyficznej wszystkich błon śluzowych. Poza tym preparat pobudza także niespecyficzne mechanizmy obronne. Prace doświadczalne potwierdziły następujący wpływ preparatu na specyficzny i niespecyficzny system immunologiczny: zwiększenie liczby komórek produkujących przeciwciała klasy IgA w kępkach Peyera; zwiększenie liczby przeciwciał klasy IgA w wydzielinach błony śluzowej; zwiększenie liczby specyficznych przeciwciał klasy IgA w płucach i w surowicy; zwiększenie aktywności fagocytarnej; stymulowanie aktywności i proliferacji limfocytów T (zwłaszcza komórek T-helper); stymulowanie produkcji cytokin, takich jak interferon gamma (w tkance limfoidalnej oskrzeli oraz limfocytach krezkowych), interleukina-2 (w węzłach chłonnych krezkowych), interleukina-5 i interleukina-6 (w tkance limfoidalnej oskrzeli); zmniejszenie reakcji zapalnych w płucach poprzez redukcję stężeń elastazy PMN.
Skład
1 tabl. zawiera: 3 mg lizatu 7 szczepów bakteryjnych (każdy szczep co najmniej po 1 x 109 drobnoustrojów) ze Staphylococcus aureus, Streptococcous mitis, Streptococcous pyogenes, Streptococcous pneumoniae, Klebsiella pneumoniae, Moraxella (Branhamella) catarrhalis, Haemophilus influenzae.