Wskazania
Trądzik pospolity (łagodny lub średnio nasilony): trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.
Dawkowanie
Leczenie rozpoczyna się od nakładania małych ilości żelu/kremu na skórę, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych, 10-15 min. po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Po nałożeniu żelu/kremu należy dokładnie umyć ręce. Jeżeli po 3 m-cach nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu produktu. Dzieci i młodzież. Produktu leczniczego żel/krem nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu (substancję czynną lub na składniki pomocnicze wchodzące w skład podłoża).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy chronić usta, oczy, błony śluzowe przed kontaktem z lekiem. Jeśli wystąpi przypadkowy kontakt z ww. miejscem, trzeba przemyć je dużą ilością wody. W krótkim czasie po rozpoczęciu kuracji może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i wysuszenie twarzy. W takich przypadkach należy przerwać leczenie na kilka dni, aż do ustąpienia objawów. Nie należy stosować preparatu na uszkodzoną skórę. Preparat nie wywołuje reakcji fototoksycznych ani fotoalergicznych, jednak na skutek ścieńczania warstwy rogowej naskórka dochodzi do uwrażliwienia skóry na działanie promieni ultrafioletowych i preparatów stosowanych miejscowo w celach leczniczych lub kosmetycznych. Podczas leczenia preparatem należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. W czasie stosowania preparatu nie należy stosować kosmetyków zalecanych do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Interakcje
Nie należy stosować jednocześnie z innymi preparatami do stosowania na skórę zawierającymi retinoidy, nie stosować innych preparatów miejscowych o działaniu drażniącym. Równoczesne stosowanie innych leków przeciwtrądzikowych (erytromycyny 4%, fosforanu klindamycyny 1%, nadtlenku benzoilu 10%) wymaga stosowania ww. preparatów rano, a Differinu wieczorem.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży i matek karmiących.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić objawy niepożądane, jak podrażnienie skóry (rumień, wysuszenie, łuszczenie, pieczenie) oraz kłucie, które ustępują po zmniejszeniu częstości stosowania lub po zakończeniu leczenia preparatem Differin.
Przedawkowanie
Stosowanie preparatu w nadmiarze nie polepsza i nie przyspiesza wyniku leczenia, zaś może być przyczyną znacznego zaczerwienienia, złuszczania lub innych objawów podrażnienia skóry. Preparat wywołuje objawy toksyczne u myszy i szczurów po doustnym podaniu dawek >10 g/kg mc. Po przypadkowym, omyłkowym spożyciu preparatu, należy rozważyć płukanie żołądka.
Działanie
Pochodna kwasu naftalenokarboksylowego o działaniu podobnym do retinoidów. Adapalen stosowany miejscowo wpływa na normalizację procesów keratynizacji i różnicowania naskórka. Prawdopodobnie normalizuje różnicowanie nabłonka komórkowego mieszków włosowych, w wyniku czego zmniejsza powstawanie zaskórników. Adapalen działa silniej przeciwzapalnie niż retinoidy. Hamuje chemotaktyczną i chemokinetyczną reakcję leukocytów wielojądrzastych oraz peroksydację kwasu arachidonowego, upośledzając powstawanie odpowiednich mediatorów komórkowych odczynu zapalnego. W wyniku tego adapalen stosowany na skórę zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych i zamkniętych) oraz redukuje zmiany zapalne (grudki i krosty).
Skład
1 g kremu lub żelu zawiera 1 mg adapalenu.