AscoRutiCal

Kwas askorbinowy Wapń Rutozyd Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA
kaps. 30 szt.
SD 100%
8,25

Działanie i zastosowanie

Do systematycznego stosowania w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wit. C, rutynę i wapń. Stosowany w stanach zmniejszonej odporności, zakażeniach wirusowych, grypie; chorobach charakteryzujących się nadmierną przepuszczalnością naczyń (żylaki, obrzęki, krwiaki pourazowe) oraz wspomagająco w chorobach alergicznych (alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, nadwrażliwość na światło).

Skład

1 kaps. zawiera: 40 mg wit. C, 100 mg wapnia, 9,5 mg rutyny.

Bezpieczeństwo stosowania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik suplementu diety; hiperkalcemii (np. u pacjentów z nadczynnością gruczołów przytarczycznych, hiperwitaminozą D, szpiczakiem mnogim lub przerzutami do kości), ciężkiej niewydolności nerek, jednoczesnego przyjmowania sulfonamidów i aminoglikozydów. Należy ostrożnie stosować związki wapnia w niewydolności nerek, sarkoidozie, kamicy nerkowej, chorobie serca (np. u pacjentów leczonych glikozydami nasercowymi i epinefryną). Pacjenci z kamicą nerkową powinni podczas leczenia pić dużo płynów. Wit. C w dużych dawkach może być przyczyną fałszywie dodatniego testu na obecność cukru w moczu oraz fałszywie ujemnego testu na obecność krwi utajonej w kale. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji. Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy stosować zróżnicowaną dietę i prowadzić zdrowy tryb życia. Suplement diety nie może być stosowany jak substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Sposób stosowania

Dorośli: zapobiegawczo 1-2 kaps. 2x/dobę; leczniczo 1-2 kaps. 3-4x/dobę. Dzieci: powyżej 5 rż. zapobiegawczo i leczniczo 1-3 kaps./dobę.

ICD10:

Brak informacji o ICD10

ATC:

Brak informacji o ATC

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Antykoncepcja

Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Coca-cola, napoje energetyzujące

Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.

Decyzje GIF