Ulcamed

Tlenek bizmutu Krka Polska Sp. z o.o.
tabl. powl. 120 mg 56 szt.
Rx 100%
35,08

Wskazania

Lek jest wskazany u osób dorosłych w: leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy; pomocniczo w eradykacji Helicobacter pyloriw skojarzeniu z innymi lekami; zapaleniu błony śluzowej żołądka związane z zaburzeniami dyspeptycznymi, gdy pożądane jest eradykacja Helicobacter pylori.

Dawkowanie

1 tabl. 4x/dobę na pusty żołądek (30 minut przed głównym posiłkiem i przed snem), lub 2 tabl. 2x/dobę na czczo, 30 minut przed śniadaniem i 30 minut przed kolacją lub przed snem. Maks. czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi 2 m-ce. Przed rozpoczęciem nowego cyklu leczenia produktami zawierających bizmut, powinny upłynąć co najmniej 2 m-ce. W leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czas trwania 1 cyklu leczenia wynosi 4-8 tyg. W celu eradykacji H. pylori wybór leczenia skojarzonego i czasu trwania leczenia (7-14 dni) powinien uwzględniać tolerancję pacjenta na lek, narodowe, regionalne i lokalne dane dotyczące oporności bakterii oraz wytyczne terapeutyczne. Dzieci i młodzież. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży.

Uwagi

Tabl. należy połknąć w całości popijając odpowiednia ilością wody.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie dużych dawek związków bizmutu nie jest zalecane, ponieważ w niektórych przypadkach doprowadziło to do odwracalnej encefalopatii. Jeśli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami, prawdopodobieństwo tego jest bardzo małe. Jednak nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych związków zawierających bizmut. Nie są znane dane na temat wpływu tego produktu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednak wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych jest mało prawdopodobny.

Interakcje

Nie należy stosować żadnych innych leków, w szczególności leków zobojętniających kwas solny w żołądku, żywności lub napojów, mleka, soków owocowych i owoców, w ciągu 30 min. przed przyjęciem lub po przyjęciu dawki leku, gdyż mogą one wpływać na jego działanie.

Ciąża i laktacja

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania dicytrynianu tripotasu-bizmutu podczas ciąży u ludzi w celu oceny potencjalnego szkodliwego wpływu na zdrowie. Do tej pory w badaniach na zwierzętach nie wykazano żadnego szkodliwego działania. W związku z brakiem danych nie zaleca się stosowania w ciąży. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania dicytrynianu tripotasu-bizmutu podczas karmienia u ludzi w celu oceny potencjalnego szkodliwego wpływu na zdrowie.

Działania niepożądane

Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) reakcje anafilaktyczne. Zaburzenia żołądka i jelit: (bardzo często) czarny stolec; (niezbyt często) nudności, wymioty, zaparcie, biegunka. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) świąd, pokrzywka.

Przedawkowanie

Ostre przedawkowanie może prowadzić do niewydolności nerek w okresie utajenia do 10 dni. Jednorazowe narażenie na bardzo duże dawki powinny być leczone poprzez płukanie żołądka, z późniejszym wielokrotnym podaniem węgla aktywowanego i osmotycznych środków przeczyszczających. Na ogół, będzie to zapobiegać absorpcji bizmutu w takim stopniu, że nie powinno być wymagane dodatkowe leczenie. Oznaczanie stężenia bizmutu we krwi i moczu jest konieczne zarówno w przypadku ostrego i potencjalnie przewlekłego zatrucia, tak że objawy mogą być przypisane do zwiększonej ekspozycji bizmutu. Jeśli objawy spowodowane są ostrym lub przewlekłym przedawkowaniem bizmutu, należy rozważyć terapię chelatacyjną kwasem dimerkatobursztynowym (ang. DMSA), kwasem sulfonowym lub dimerkaptopropanowym (ang. DMPS).Jeśli istnieją również dowody na istnienie ciężkich zaburzeń czynności nerek, po zastosowaniu chelatacji należy przeprowadzić hemodializę.

Działanie

Pod wpływem działania kwasu solnego w żołądku z dicytrynianu tripotasu-bizmutu tworzy się osad, który przylega przede wszystkim w obszarze owrzodzeń i hamuje aktywność pepsyny. Dicytrynian tripotasu-bizmutu chroni błonę śluzową przez pobudzanie syntezy i wydzielanie endogennych prostaglandyn, a tym samym zwiększenie wytwarzania wodorowęglanu i mucyny. Ponadto dicytrynian tripotasu-bizmutu posiada aktywność przeciwbakteryjną wobec Helicobacter pylori. W wyniku eradykacja tej bakterii następuje poprawa obrazu histologicznego oraz ustąpienie objawów.

Skład

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu) (cytrynian bizmutu).

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Antykoncepcja

Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Decyzje GIF