Tears Naturale® II

Dekstran Hypromeloza Alcon Polska Sp. z o.o.
krople do oczu [roztw.] (3 mg+ 1 mg)/ml 1 but. 15 ml
OTC 100%
21,00

Wskazania

Preparat stosuje się jako środek zastępujący łzy (spełnia on rolę tzw. „sztucznych łez”) w chorobach przebiegających z suchością oka, takich jak suche zapalenie rogówki i spojówki, zespół Sjögrena oraz w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości występujących w tych chorobach. Preparat jest wskazany do doraźnego zmniejszania pieczenia i podrażnienia wynikającego z suchości oka; stosuje się go jako środek chroniący przed podrażnieniami i służący do doraźnego zmniejszania uczucia dyskomfortu związanego z niezbyt silnym podrażnieniem oka lub narażeniem na działanie słońca i wiatru.

Dawkowanie

W razie potrzeby zakrapla się 1-2 krople produktu do chorego oka lub do obu oczu. Dzieci i młodzież, pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Brak danych na temat stosowania u dzieci i młodzieży oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Jeżeli stosuje się więcej niż jeden produkt leczniczy podawany miejscowo do oczu, to pomiędzy podaniem każdego z produktów należy zachować co najmniej 5 min. przerwy. Maści do oczu powinny być podawane jako ostatnie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

W razie długotrwale utrzymującego się podrażnienia należy przerwać podawanie preparatu.

Interakcje

Z dostępnych danych wynika, że preparat wykazuje chemiczną i fizyczną zgodność z typowymi składnikami kropli do oczu. Mimo to, zaleca się unikać jego jednoczesnego podawania z innymi kroplami do oczu.

Ciąża i laktacja

Doświadczenia kliniczne ze stosowaniem preparatu zebrane w długim okresie czasu wskazują, że w związku z jego stosowaniem nie należy się spodziewać żadnego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu i noworodka.

Działania niepożądane

W pojedynczych przypadkach preparat może spowodować miejscowe podrażnienie. Rzadko występują miejscowe reakcje nadwrażliwości.

Działanie

Preparat jest roztworem wodnym dekstranu 70 i hydroksypropylometylocelulozy. Obie substancje tworzą rozpuszczalny w wodzie układ polimerowy, który wspomaga i zastępuje działanie nawilżające i poślizgowe łez. Współdziałając z obecnymi w oku składnikami łez, umożliwia on utworzenie warstwy ochronnej przylegającej do powierzchni rogówki. Preparat wpływa na stabilność warstwy łzowej poprzez fizjologiczne wydzielanie śluzu, co pozwala na uzyskiwanie naturalnego efektu poślizgowego na powierzchni rogówki. Charakteryzuje się on wydłużonym czasem pozostawania na powierzchni oka mimo, że nie jest roztworem o dużej lepkości. Preparat zwiększa nawilżenie rogówki i odporność warstwy łzowej, co wykazano w licznych badaniach czasu przerwania ciągłości tej warstwy. Jako substancję konserwującą preparat zawiera chlorek polidronium, który jest bezpieczny dla rogówki (nie hamuje nabłonkowania rogówki) i może być stosowany przez pacjentów noszących miękkie soczewki kontaktowe.

Skład

1 ml kropli zawiera 3 mg hydroksypropylometylocelulozy i 1 mg dekstranu 70.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A

Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A

Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A

Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Decyzje GIF