Wskazania
Leczenie objawowe sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.
Dawkowanie
Należy stosować 1 rozpylenie aerozolu do każdego otworu nosowego 2x/dobę (rano i wieczorem). Odpowiada to dawce dobowej 0,56 mg azelastyny chlorowodorku. Dzieci i młodzież. Lek stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 6 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności. Czas trwania leczenia. Produkt leczniczy można stosować do momentu ustąpienia dolegliwości, jednakże nie należy go stosować nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 6 m-cy.
Uwagi
Przed zastosowaniem zdjąć nakładkę ochronną. Nacisnąć pompkę do momentu rozpylenia aerozolu (zazwyczaj 1-2 razy). W taki sposób produkt jest gotowy do zastosowania. Wprowadzić końcówkę do otworu nosowego i nacisnąć raz pompkę jednocześnie lekko wdychając powietrze. Rozpylić aerozol raz do każdego otworu nosowego. Podczas rozpylania aerozolu trzymać głowę prosto i nie odchylać jej podczas zastosowania. Ze względów higienicznych, wytrzeć końcówkę każdorazowo po rozpyleniu i założyć nakładkę ochronną. Lek powinien być stosowany wyłącznie przez jedną i tę samą osobę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt nie jest odpowiedni do leczenia przeziębienia ani grypy. W pewnych przypadkach po zastosowaniu leku u pacjentów mogą wystąpić uczucie zmęczenia, znużenie, wyczerpanie, zawroty głowy lub osłabienie oraz objawy, które mogą być wywołane samą chorobą. W takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona. Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu i stosowanie innych leków może nasilać te działania.
Interakcje
Jak dotąd nie są znane interakcje w przypadku miejscowego stosowania azelastyny chlorowodorku.
Ciąża i laktacja
Brak jest danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania azelastyny u kobiet w okresie ciąży. Mimo braku dowodów na działanie teratogenne nawet w przypadku większych dawek niż terapeutyczne, stosowanie leku nie jest zalecane w l trymestrze ciąży. Ze względu na brak danych nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) reakcje nadwrażliwości. Zaburzenia układu nerwowego: (często) zaburzenia smaku (nieprzyjemny smak w ustach) mogą pojawić się po rozpyleniu aerozolu (często wskutek nieprawidłowej techniki rozpylania, mianowicie odchylenia głowy podczas rozpylania aerozolu), co w rzadkich przypadkach może prowadzić do nudności; (bardzo rzadko) zawroty głowy. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (niezbyt często) uczucie dyskomfortu w obrębie nosa w związku ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa (pieczenie, świąd), kichanie, krwawienie z nosa. Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) nudności. Zaburzenia ogólne: (bardzo rzadko) uczucie zmęczenia (znużenia, wyczerpania), zawroty głowy lub osłabienie (mogą być także wywołane samą chorobą). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) wysypka, świąd, pokrzywka.
Przedawkowanie
Brak doświadczenia dotyczącego zastosowania toksycznych dawek azelastyny chlorowodorku u ludzi.
Działanie
Azelastyna jest silnym związkiem przeciwalergicznym o długotrwałym działaniu (T0,5 ? 20 h) i selektywnych właściwościach antagonistycznych wobec receptorów H1. Ponadto, dane z badań in vivo (świnka morska) wykazują, że azelestyna stosowana w dawkach terapeutycznych hamuje skurcz oskrzeli wywołany przez leukotrieny i PAF. Hamowanie stanu zapalnego w drogach oddechowych jako podstawowej reakcji nadwrażliwości wykazane w doświadczeniach na zwierzętach z azelastyny chlorowodorkiem można przypisać tym właściwościom. Znaczenie odkryć z doświadczeń na zwierzętach dla leczenia ludzi nie jest jasne.
Skład
1 ml roztw. zawiera 1 mg azelastyny chlorowodorku.