Septofar Mięta; -Miód i Cytryna

Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy Amylometakrezol Dr. Max Pharma Limited
pastylki twarde 0,6 mg+ 1,2 mg 24 szt.
OTC 100%
17,26
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Łagodzenie objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.

Dawkowanie

Dorośli: 1 pastylka, co 2-3 h, nie należy stosować więcej niż 8 pastylek w ciągu 24 h. Dzieci powyżej 6 lat: maks. 4 pastylki w ciągu 24 h, z przynajmniej 2 h przerwą pomiędzy kolejnymi pastylkami. Produkt nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 lat. Osoby w wieku podeszłym: nie jest konieczna zmiana dawkowania. Brak danych dotyczących stosowania leku u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego dłużej niż przez 3 dni.

Uwagi

Podanie na śluzówkę jamy ustnej. Należy pozwolić pastylce na powolne rozpuszczenie się w jamie ustnej. Nie należy połykać, żuć ani gryźć pastylki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko uduszenia, produkt leczniczy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 lat. Długotrwałe stosowanie leku nie jest zalecane. W przypadku braku poprawy lub częstego nawracania objawów należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, nasilają się lub pojawią się inne objawy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty i wysypka na skórze wtedy stan kliniczny pacjenta powinien zostać zbadany pod kątem zakażeń bakteryjnych (angina, zapalenie migdałków). Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Produkt leczniczy zawiera maltitol i izomalt. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego leku. Lek może wywoływać łagodne działanie przeczyszczające, ponieważ zawiera 1,830 g izomaltu w każdej pastylce. Wartość kaloryczna: 2,3 kcal/g maltitol/izomalt. Produkt (miód i cytryna). Żółcień pomarańczowa może powodować reakcje alergiczne. Amylometakrezol 0,60 mg i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy 1,20 mg pod postacią pastylek twardych nie mają wpływu lub wywierają nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak znanych istotnych interakcji klinicznych.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży nie zostało ustalone. Brak danych dotyczących stosowania amylometakrezolu i 2,4-dichlorobenzylowego alkoholu, jako substancji farmakologicznie czynnych w czasie ciąży. W przypadku braku udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, lek Septofar Mięta nie jest zalecany w czasie ciąży. Bezpieczeństwo stosowania produktu w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone. Brak danych dotyczących przenikania amylometakrezolu i 2,4-dichlorobenzylowego alkoholu do mleka matki. W przypadku braku udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, lek nie jest zalecany w okresie karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu stosowania amylometakrezolu i 2,4-dichlorobenzylowego alkoholu na płodność.

Działania niepożądane

Rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, swędzenie, pieczenie i obrzęk jamy ustnej lub gardła. Nieznana: (częstość występowania tych działań niepożądanych nie może być określona na podstawie dostępnych danych): pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, ból języka (glossodynia) i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak niestrawność, nudności.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Mając na uwadze charakter i postać produktu leczniczego, przypadkowe lub celowe przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Przedawkowanie nie powinno stanowić problemów innych niż dolegliwości przewodu pokarmowego. Leczenie powinno być objawowe.

Działanie

Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol mają właściwości antyseptyczne.

Skład

1 pastylka twarda zawiera 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg 2,4-dichlorobenzylowy alkohol.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Antykoncepcja

Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Laktacja

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

A

Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).

Decyzje GIF