Wskazania
Leczenie wspomagające w zapaleniu narządów miednicy mniejszej (ang. PID) - zespół chorób zapalnych jajników, jajowodów i błony śluzowej macicy. Choroba zrostowa po operacjach w obrębie miednicy mniejszej. Ostra ( ang. AHD) i przewlekła choroba hemoroidalna. Wspomagająco w ropniu okołoodbytniczym i przetokach z rozległym naciekiem zapalnym.
Dawkowanie
Dorośli. Dawkowanie zależy od rodzaju i stopnia nasilenia stanu zapalnego. Stosowanie wg zaleceń lekarza. W stanach ciężkich stosuje się: 1 czopek 3x/dobę przez pierwsze 3 dni, następnie 1 czopek 2x/dobę przez kolejne 3 dni, 1 czopek 1x/dobę przez kolejne 3 dni. W stanach lżejszych stosuje się: 1 czopek 2x/dobę przez 3 dni, 1 czopek/dobę przez kolejne 4 dni lub 1 czopek 2x/dobę przez 2 dni. Zwykle w kuracji stosuje się 8-18 czopków. Przeciętne leczenie trwa 7-10 dni. Dzieci i młodzież. Bezpieczeństwo stosowania u dzieci i młodzieży nie zostało odpowiednio udokumentowane. Osoby w podeszłym wieku. Nie ma informacji o konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w wieku powyżej 65 lat. Zaburzenie czynności wątroby. Lek jest podawany w postaci czopków doodbytniczych. Nie jest metabolizowany w wątrobie, dlatego nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z niewydolnością wątroby. Zaburzenie czynności nerek. Nie ma informacji o konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek.
Uwagi
Czopek po wyjęciu z foremki blistra należy wprowadzić głęboko do odbytnicy.
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie należy stosować: w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; jeśli pacjent ma rany pokryte świeżym strupem lub szwy chirurgiczne w okolicy podania: produkt nie powinien stykać się z raną świeżo pokrytą strupem albo ze świeżo założonym szwem, ponieważ może to spowodować rozluźnienie szwów i następowe krwawienie z rany; po krwotokach przez około 10 dni, gdyż może to wywołać ponowne krwawienie; z produktami leczniczymi zawierającymi sole wapnia; w ostrym zapaleniu tkanki łącznej bez oznak ropienia; u pacjentów z obniżoną krzepliwością krwi; z antykoagulantami (lekami przeciwzakrzepowymi), ze względu na ryzyko miejscowego krwawienia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt może powodować miejscowe podrażnienia. Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produktu leczniczego nie należy stosować łącznie ze środkami przeciwzakrzepowymi, ze względu na ryzyko miejscowego krwawienia.
Ciąża i laktacja
Leku nie należy stosować w okresie ciąży. Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Rzadko: zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: objawy alergiczne, podwyższenie temperatury ciała oraz skłonności do krwawień, miejscowa bolesność i obrzęk.
Przedawkowanie
Nie są znane objawy przedawkowania.
Działanie
Produkt leczniczy zawiera 2 substancje czynne: streptokinazę i streptodornazę. Streptokinaza jest aktywatorem proenzymu zawartego we krwi ludzkiej zwanego plazminogenem, który pod wpływem streptokinazy przechodzi w plazminę odznaczającą się zdolnością rozpuszczania skrzepów krwi ludzkiej. Streptodornaza jest enzymem wykazującym zdolność rozpuszczania lepkich mas nukleoprotein, martwych komórek lub ropy, nie wywierając wpływu na żywe komórki i ich czynności fizjologiczne. Preparat stosuje się jako lek samodzielny lub pomocniczy, który swoim działaniem umożliwia o wiele lepszy dostęp antybiotyków lub chemioterapeutyków do ogniska zapalnego. Produkt zmniejsza dolegliwości subiektywne i skraca wybitnie okres leczenia.
Skład
1 czopek (2 g) zawiera 15 000 j.m. streptokinazy i 1250 j.m. streptodornazy.