Wskazania
Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów jako uzupełnienie zapotrzebowania na fosforany w trakcie żywienia pozajelitowego.
Dawkowanie
Produktu leczniczego nie należy podawać w postaci nierozcieńczonej. Zaleca się dawkowanie indywidualne, ustalone na podstawie badania oznaczenia stężenia fosforanów we krwi i zapotrzebowania pacjenta na suplementację. Dawkę wynoszącą 0,08 mmol/kg mc. przez 6 h zaleca się do stosowania w krótkotrwałej, niepowikłanej hipofosfatemii, a dawkę 0,16 mmol/kg mc. w długotrwałej hipofosfatemii o złożonej etiologii. Nie należy przekraczać pojedynczej dawki wynoszącej 0,24 mmol/kg mc. W bardzo ciężkiej hipofosfatemii może być wskazane zastosowanie dawki wynoszącej nawet 1,2 mmol/kg mc. przez 24 h. Zapotrzebowanie na fosforany zależy również od ilości podawanych kalorii i azotu. Dawka dobowa wynosząca 10-30 mmol zwykle pokrywa zapotrzebowanie pacjenta ważącego 70 kg podczas żywienia pozajelitowego. Taką podaż można zapewnić stosując 5-15 ml produktu leczniczego na 500-1000 ml płynu inf.. 5-15 ml produktu leczniczego odpowiada 7,5-22,5 mmol zarówno potasu, jak i sodu.
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów z hiperkaliemią związaną z niewydolnością nadnerczy, z niewydolnością nerek, z występowaniem wstrząsu i ze stanem odwodnienia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ze względu na zawartość sodu i potasu, należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, w stanach z ryzykiem wystąpienia hiperkaliemii, np. w niewydolności nadnerczy, w stanie odwodnienia i we wstrząsie, a także w stanach, w których retencja sodu może być szkodliwa. Produktu leczniczego nie należy podawać w postaci nierozcieńczonej. Produkt jest hiperosmolarny i powoduje wzrost osmolarności roztw., co zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył. Produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie stwierdzono bezpośrednich interakcji z innymi produktami leczniczymi. Zwiększone dojelitowe podanie wit. D może spowodować występowanie hiperfosfatemii. Istnieją produkty lecznicze, które mogą powodować występowanie hipofosfatemii, np. produkty lecznicze anaboliczne, aminoglikozydy i diuretyki. Emulsja tłuszczowa, która jest często stosowana w żywieniu pozajelitowym, zawiera około 7,5 mmol fosforanów w 500 ml.
Ciąża i laktacja
Brak badań dotyczących wpływu na reprodukcję u zwierząt oraz badań klinicznych w okresie ciąży z zastosowaniem produktu leczniczego. Jednak zapotrzebowanie na fosforany u kobiet w okresie ciąży jest nieco większe w porównaniu do kobiet niebędących w okresie ciąży. Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w okresie ciąży.
Działania niepożądane
Nie zgłoszono działań niepożądanych wynikających ze stosowania fosforanów.
Przedawkowanie
Jedynym znanym efektem klinicznym hiperfosfatemii jest zwapnienie ektopowe, stwierdzane najczęściej u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Należy uwzględnić zawartość sodu i potasu. Większość pacjentów wymagających żywienia pozajelitowego ma zwiększoną zdolność wiązania fosforanów.
Działanie
Produkt jest bezbarwnym, sterylnym roztworem zawierającym fosforany, potas i sód, przeznaczonym do dodawania do roztworów infuzyjnych. Stosowanie produktu leczniczego wchodzi w skład zbilansowanego i kompletnego programu żywienia pozajelitowego.
Skład
1 ml preparatu zawiera 2 mmol fosforanów, 1,5 mmol sodu, 1,5 mmol potasu.