Kalium effervescens (bezcukrowy)

Cytrynian potasu Synteza Sp. z o.o.
granulat mus. 782 mg/3 g 20 sasz. 3 g
Rx 100%
30,30
30%
26,21
S
bezpł.
DZ
bezpł.

Wskazania

Stany niedoboru potasu niezależnie od przyczyny, w długotrwałych biegunkach, przy istnieniu przetok jelitowych, podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do hipokaliemii np. niektórymi lekami moczopędnymi, hormonami sterydowymi, glikozydami naparstnicy. Produkt leczniczy może być stosowany u chorych w przebiegu cukrzycy.

Dawkowanie

Dzieci i młodzież. Dane nie są dostępne. Nie stosować u dzieci w wieku >12 lat. Dawkowanie w tej grupie wiekowej powinien ustalić lekarz. Osoby dorosłe. Najczęściej w pierwszej dawce 1-2 saszetki, a następnie w zależności od niedoboru potasu: od 1-2 saszetek na dobę.

Uwagi

Zawartość saszetki rozpuścić w 1/3 szklanki letniej wody i wypić lekko musujący płyn. Produkt leczniczy może być stosowany przez chorych na cukrzycę-nie zawiera cukru. Produkt leczniczy należy przyjmować w trakcie lub pod koniec posiłku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenyloketonuria, hiperkaliemia, skąpomocz, bezmocz i mocznica w ostrej niewydolności nerek, mocznica w przewlekłej niewydolności nerek, niewydolność nadnerczy, jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, jak np. amiloryd, spironolakton, triamteren. Arytmie komorowe, choroba Addisona, ostre odwodnienie, rozległe zniszczenie tkanek związane z ciężkimi oparzeniami.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Monitorowanie leczenia. Przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia zaleca się regularne monitorowanie stężenia jonów potasu w surowicy krwi oraz okresowe wykonanie badania EKG, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, pacjentów z chorobami układu krążenia oraz przyjmujących glikozydy naparstnicy. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia należy także monitorować stężenie innych elektrolitów w surowicy krwi. Niedoborowi potasu często towarzyszy niedobór magnezu. Ponieważ niemożliwa jest normalizacja kaliemii przed normalizacją hipomagnezemii należy najpierw uzupełnić niedobór magnezu a następnie potasu. W trakcie jednoczesnego stosowania leków wchodzących w interakcje z produktem leczniczym, zaleca się okresowe kontrolowanie stężenia jonów potasu w surowicy krwi. W przypadku pojawienia się ciężkich nudności, wymiotów lub silnych bólów brzucha należy przerwać stosowanie produktu leczniczego. Pacjenci w wieku podeszłym. Ze względu na często występujące w tej grupie pacjentów zaburzenia czynności nerek oraz hiperkaliemię zaleca się stosowanie soli potasowych ze szczególną ostrożnością, odpowiednie zmniejszenie dawki leku oraz monitorowanie stężenia jonów potasu w surowicy krwi. Zaburzenia czynności nerek. Stosowanie produktu leczniczego u osób z pierwotną lub wtórną dysfunkcją nerek należy ściśle kontrolować, za względu na ryzyko wystąpienia hiperkaliemii. W tej grupie osób należy odpowiednio zmniejszyć dawkę leku oraz monitorować stężenie jonów potasu w surowicy krwi, EKG i czynność nerek. Zaburzenia czynności serca. U osób z chorobami serca uzupełnianie niedoborów potasu należy ściśle monitorować, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania i groźnych dla życia arytmii. Produkt leczniczy należy stosować bardzo ostrożnie przy silnym odwodnieniu, rozległym zniszczeniu tkanek (np. ciężkie oparzenia), w skurczach mięśni spowodowanych pracą w wysokiej temperaturze. Należy zachować ostrożność podając z innymi lekami zawierającymi potas lub wpływającymi na jego poziom. Należy także uwzględnić zawartość potasu w pożywieniu. Lek zawiera źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej lek może powodować reakcje alergiczne.

Interakcje

Wzrost stężenia jonów potasu w surowicy krwi może wystąpić przy jednoczesnym stosowaniu produktu leczniczego z następującymi lekami: leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, triamteren, amiloryd); ze względu na ryzyko potencjalnie śmiertelnej hiperkaliemii, jednoczesne stosowanie produktu leczniczego z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas jest przeciwwskazane, zwłaszcza przy współistniejącej niewydolności nerek; inhibitory konwertazy angiotensyny (np. kaptopryl, enalapryl, lizynopryl); jednoczesne stosowanie produktu leczniczego z inhibitorami konwertazy angiotensyny wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ze względu na mogącą wystąpić hiperkaliemię; ostrożność należy zachować zwłaszcza u osób z niewydolnością nerek; glikozydy naparstnicy (np. digoksyna); antagoniści receptora angiotensyny II (np. losartan, walsartan, irbesartan); niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak, indometacyna); leki ß-adrenolityczne (np. propranolol, bisoprolol); heparyna; cyklosporyna; takrolimus; inne preparaty zawierające potas lub wpływające na jego stężenie. Ponadto należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania glikokortykosteroidów, które mogą wpływać na gospodarkę potasową i wywoływać hipokaliemię. Zawarte w produkcie cytryniany alkalizują mocz, tym samym może się zmienić wydalanie wielu leków, takich jak salicylany, barbiturany, tetracykliny, a także okres półtrwania leków takich jak sympatykomimetyki i leki pobudzające. Dieta o dużej zawartości chlorku sodu (soli kuchennej) zwiększa wydalanie potasu.

Ciąża i laktacja

Brak danych na temat zagrożenia dla płodu u ludzi i zwierząt, gdyż nie przeprowadzono odpowiednio kontrolowanych badań klinicznych. Produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w okresie karmienia piersią. Produkt leczniczy może być stosowany w okresie karmienia jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Działania niepożądane

Zaburzenia żołądka i jelit (częstość nieznana): nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, uczucie dyskomfortu w brzuchu. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania (częstość nieznana): hiperkaliemia. Zaburzenia serca (częstość nieznana): niemiarowość pracy serca, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowokomorowego.

Przedawkowanie

Hiperkaliemia może wystąpić na skutek przedawkowania leku lub jednoczesnego stosowania z lekami oszczędzającymi potas, inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę lub innymi lekami wpływającymi na poziom potasu. Objawami przedawkowania są: parestezje kończyn, apatia, splątanie, zmęczenie, osłabienie siły mięśniowej, paraliż, niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca, niemiarowość, blok i zatrzymanie czynności serca. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy natychmiast odstawić produkt leczniczy. Leczenie przedawkowania prowadzi się w warunkach szpitalnych podając we wlewie roztwór chlorku sodu, soli wapnia, insuliny. Można także stosować żywice wiążące potas. Niezbędne może okazać się przeprowadzenie hemodializy lub dializy otrzewnowej.

Działanie

Potas jest jonem wewnątrzkomórkowym, wpływającym na prawidłowe utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty, biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie.

Skład

3 g granulatu musującego zawiera 782 mg jonów potasu w postaci cytrynianu i wodorowęglanu.

ICD10:

Hipokaliemia E87.6

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B

Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A

Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A

Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

B

Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.

Decyzje GIF