Wskazania
Krótkotrwałe, miejscowe stosowanie w przypadku zakażeń bakteryjnych skóry, drobnych ran (zadrapania, otarcia, ukąszenia owadów), niewielkich owrzodzeń i oparzeń.
Dawkowanie
Chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny przez 1-3 sekund, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry, w odległości 15-20 cm. Zwykle produkt stosuje się 2-3x/dobę, w równych odstępach czasu. Skrajnie łatwopalny aerozol. Nie rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Uwaga: chronić oczy przed rozpylaną substancją. Nie wdychać rozpylanej substancji. Przed każdym użyciem kilkakrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnik. Po każdym nałożeniu produktu, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Czas trwania leczenia. Produkt jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania (3-7 dni). Jeśli po 7 dniach stosowania produktu nie nastąpi poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, produkt należy odstawić. Pacjent nie powinien stosować produktu bez porozumienia z lekarzem, dłużej niż 7 dni. Dzieci i młodzież. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na neomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na uszkodzone i duże powierzchnie skóry, sączące zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowate. Nie stosować na błony śluzowe. Nie stosować łącznie z innymi lekami ototoksycznymi i/lub nefrotoksycznymi. Nie stosować u dzieci <12 lat. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Chronić oczy przed rozpylaną substancją. Nie wdychać rozpylanej substancji. Unikać kontaktu produktu leczniczego z błonami śluzowymi. Jeśli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry, produkt należy odstawić. Nie bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono produkt i nie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi. Stosowanie opatrunku okluzyjnego zwiększa przenikanie neomycyny przez skórę do krwi. Produktu nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, zwłaszcza uszkodzonej, z uwagi na możliwość wchłonięcia neomycyny do krwi i wystąpienia reakcji niepożądanych (np. ototoksyczność, nefrotoksyczność) charakterystycznych dla działania ogólnoustrojowego. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych produkt leczniczy należy natychmiast odstawić. Szczególnie ostrożnie należy stosować produkt leczniczy u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzeniem słuchu. Ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego produktu jest większe u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę oraz alergii na neomycynę. W przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie niewrażliwe na neomycynę lub grzyby, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Brak danych dotyczących wpływu produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania zgodnie z zaleconymi wskazaniami i sposobem podawania. Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej leków, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry. Długotrwałe stosowanie jednocześnie z lekami działającymi nefro- i/lub ototoksycznie (np. gentamycyna, kwas etakrynowy, kolistyna) może nasilać toksyczność neomycyny.
Ciąża i laktacja
Produkt jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na ryzyko wystąpienia ewentualnego działania ogólnoustrojowego neomycyny (działanie nefrotoksyczne i/lub ototoksyczne).
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) alergia kontaktowa (może pojawić się, zwłaszcza, jeśli produkt leczniczy jest stosowany długotrwale) Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) podrażnienie skóry - swędzenie, wysypka, zaczerwienie, obrzęk (może wystąpić w miejscu aplikacji produktu leczniczego). Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (nieznana) neomycyna stosowana długotrwale na dużych powierzchniach skóry, zwłaszcza uszkodzonej, może wchłaniać się do krwi i wywoływać reakcje niepożądane charakterystyczne dla ogólnoustrojowego działania neomycyny - np. nefrotoksyczność i/lub ototoksyczność.
Przedawkowanie
Stosowanie na rozległych powierzchniach skóry, w dużych dawkach, pod opatrunkiem okluzyjnym lub na uszkodzoną skórę może powodować wchłanianie neomycyny do krwi i wystąpienie działania ogólnoustrojowego. Objawami przedawkowania mogą być nasilone reakcje niepożądane związane z miejscowym stosowaniem oraz działania niepożądane charakterystyczne dla ogólnoustrojowego stosowania neomycyny (ototoksyczność i/lub nefrotoksyczność). W takich przypadkach należy bezwzględnie przerwać stosowanie produktu leczniczego i podjąć działania mające na celu jak najszybsze usunięcie neomycyny z organizmu. Leczenie jest objawowe.
Działanie
Neomycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Działa na wiele bakterii Gram-(+) i Gram-(-). Mechanizm działania bakteriobójczego polega na wiązaniu się z podjednostką 30S rybosomu bakterii, co powoduje błędne odczytywanie informacji zawartej w mRNA oraz zahamowanie inicjacji syntezy białek a w konsekwencji śmierć komórki bakteryjnej.
Skład
1 g zaw. zawiera 11,72 mg neomycyny w postaci neomycyny siarczanu.