Gaviscon o smaku mięty TAB

Węglan wapnia Alginian sodu Wodorowęglan sodu Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
tabl. do rozgr. i żucia 250 mg+ 133,5 mg+ 80 mg 48 szt.
OTC 100%
33,99
Pokaż pozostałe opcje

Wskazania

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży, lub u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Dawkowanie

Dorośli oraz dzieci w wieku 12 lat i powyżej: 2-4 tabl. po posiłkach i przed snem (do 4x/dobę). Dzieci w wieku poniżej 12 lat: podawać tylko po konsultacji z lekarzem. Czas leczenia: jeżeli objawy nie ustępują po 7 dniach leczenia, należy ponownie zweryfikować stan pacjenta. Osoby w podeszłym wieku: dostosowanie dawkowania w tej grupie wiekowej nie jest konieczne. Osoby z niewydolnością wątroby: dostosowanie dawkowania nie jest konieczne. Osoby z niewydolnością nerek: należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie.

Uwagi

Przeżuć dokładnie przed połknięciem.

Przeciwwskazania

Ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną lub podejrzewaną nadwrażliwością na alginian sodu, wodorowęglan sodu, węglan wapnia lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności

Jeżeli objawy nie ustępują po 7 dniach leczenia, należy ponownie zweryfikować stan pacjenta. Zawartość sodu w dawce składającej się z 4 tabl. wynosi 246 mg (10,6 mmol). Należy wziąć to pod uwagę przy stosowaniu u pacjentów wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie, np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek. Każda dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 320 mg (3,2 mmol) węglanu wapnia. Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z hiperkalcemią, wapnicą nerek i nawracającą kamicą nerkową z kamieniami zawierającymi wapń. Ze względu na zawartość aspartamu nie należy stosować tego produktu leczniczego u pacjentów z fenyloketonurią. Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy rozważyć zachowanie 2 h odstępu pomiędzy przyjęciem produktu leczniczego a podaniem innych produktów leczniczych, zwłaszcza tetracyklin, digoksyny, fluorochinolonów, soli żelaza, ketokonazolu, neuroleptyków, hormonów tarczycy, penicylaminy, β-adrenolityków (atenololu, metoprololu, propranololu), GKS, chlorochiny, estramustyny i bisfosfonianów (difosfonianów).

Ciąża i laktacja

Dane otrzymane z badań klinicznych w udziałem ponad 500 kobiet w ciąży, a także z dużej ilości danych postmarketingowych nie wskazują, że substancje czynne wywołują wady rozwojowe lub działają szkodliwie na płód/noworodka. Preparat może być stosowany podczas ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny. Nie wykazano wpływu substancji czynnych na noworodki/dzieci karmione piersią przez matki, które przyjmowały lek. Produkt może być stosowany podczas karmienia piersią. Badania kliniczne nie wskazują, aby produkt wpływał negatywnie na płodność.

Działania niepożądane

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (bardzo rzadko) zaburzenia oddechowe, takie jak skurcz oskrzeli. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne, reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania, należy stosować leczenie objawowe. Pacjent może odczuwać wzdęcie brzucha.

Działanie

Po zażyciu produkt leczniczy szybko reaguje z kwasem solnym w żołądku tworząc warstwę żelu kwasu alginowego, o prawie obojętnym pH, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej skutecznie hamując refluks żołądkowo-przełykowy. W ciężkich przypadkach sama warstwa leku zamiast treści żołądkowej może cofnąć się do przełyku. W przełyku wywiera ona działanie łagodzące.

Skład

1 tabl. zawiera 250 mg alginianu sodu, 133,5 mg wodorowęglanu sodu oraz 80 mg węglanu wapnia.

ICD10:

ATC:

Ostrzeżenia specjalne:

Alkohol

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

B

Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.

Decyzje GIF