Wskazania
Leczenie i profilaktyka objawów sezonowego, alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 4 lat i powyżej. Leczenie objawowe niesezonowego (całorocznego), alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej.
Dawkowanie
Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Zalecana dawka u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 4 lat i powyżej to 1 kropla do każdego oka, 2x/dobę. W razie konieczności dawkę tę można zwiększyć do 1 kropli, podawanej 4x/dobę. Lek można podawać profilaktycznie przed przewidywanym narażeniem na alergen. Niesezonowe (całoroczne) alergiczne zapalenie spojówek. Zalecana dawka u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej to 1 kropla do każdego oka, 2x/dobę. W razie konieczności dawkę tę można zwiększyć do 1 kropli podawanej 4x/dobę. W badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu podczas leczenia trwającego maks. 6 tyg., dlatego jeden cykl leczenia należy ograniczyć do 6 tyg. Uwaga dotycząca samodzielnego stosowania leku: Należy poinformować pacjentów, aby skontaktowali się z lekarzem w przypadku pogorszenia objawów lub braku poprawy po 48 h. Należy poinformować pacjentów, że leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek nie powinno trwać dłużej niż 6 m-cy bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt nie jest przeznaczony do leczenia zakażeń oczu. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki (przezroczystej warstwy z przodu oka). W razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, należy skontaktować się z lekarzem. Jest mało prawdopodobne, aby łagodne, przemijające podrażnienie oczu wywołane zakropleniem produktu mogło powodować znaczące zaburzenie widzenia. Jeśli jednak wystąpią przemijające zaburzenia widzenia, należy poinformować pacjenta, aby nie prowadził pojazdów ani nie obsługiwał maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji chlorowodorku azelastyny. Wyniki przeprowadzonych badań interakcji z zastosowaniem tej substancji w dużych dawkach, podawanych doustnie nie mają znaczenia dla produktu, gdyż jej stężenie ogólnoustrojowe po podaniu w postaci kropli do oczu jest na poziomie pikogramów.
Ciąża i laktacja
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania azelastyny w okresie ciąży. W badaniach na zwierzętach po doustnym podaniu dużych dawek zaobserwowano, że azelastyna powoduje toksyczne działanie na zarodek i płód (zwiększona śmiertelność, zahamowanie wzrostu i wady rozwojowe szkieletu). Po miejscowym zastosowaniu preparatów w postaci aerozolu do nosa, roztw. lub kropli do oczu, roztw. działanie ogólnoustrojowe jest mniejsze niż po doustnym zastosowaniu tabl., jednak ze względów bezpieczeństwa, produktu nie należy stosować w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży produkt może być stosowany, jeśli jest to bezwzględnie konieczne i pod nadzorem lekarza. Azelastyna przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Z tego powodu nie zaleca się stosowania produktu podczas karmienia piersią. W badaniach na zwierzętach obserwowano wpływ na płodność po podaniu doustnym.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) reakcje alergiczne (takie jak wysypka i świąd). Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) gorzki smak w jamie ustnej. Zaburzenia oka: (często) łagodne, przemijające podrażnienie oczu.
Przedawkowanie
Po zakropleniu leku do oczu nie są znane specyficzne objawy przedawkowania i nie są one spodziewane w przypadku tej drogi podania. Brak jest doświadczenia z zastosowaniem toksycznych dawek azelastyny chlorowodorku u ludzi. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych na zwierzętach, w razie przedawkowania lub zatrucia można spodziewać się zaburzeń ze strony OUN (w tym senności, dezorientacji, śpiączki, tachykardii i niedociśnienia). W takich przypadkach należy stosować leczenie objawowe. Nie jest znana odtrutka.
Działanie
Azelastyna, pochodna ftalazynonu jest silnym i długo działającym antagonistą receptora H1, o właściwościach przeciwalergicznych. Dodatkowo po podaniu miejscowym do oka wykazuje działanie przeciwzapalne. Dane z badań in vivo (przedklinicznych) oraz badań in vitro wykazały, że azelastyna hamuje syntezę lub uwalnianie mediatorów chemicznych, np. leukotrienów, histaminy, PAF i serotoniny, które uczestniczą we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej. Z oceny długoterminowych badań EKG u pacjentów wynika, że wielokrotne doustne podanie dużych dawek azelastyny nie ma klinicznie istotnego wpływu na skorygowany odstęp QT (QTc). U ponad 3700 pacjentów leczonych doustnie azelastyną, nie zaobserwowano komorowych zaburzeń rytmu serca ani torsade de pointes.
Skład
1 ml roztw. zawiera 0,5 mg azelastyny chlorowodorku.