Wskazania
Przewlekłe zapalenie brzegu powieki (Blepharitis chronica) nie wymagające leczenia antybiotykami.
Dawkowanie
Dorośli. Jeśli nie przepisano inaczej, 0,5 cm maści do oczu należy nakładać 3-5x/dobę do worka spojówkowego lub na zmieniony chorobowo obszar powieki przez okres maks. 14 dni. Młodzież i dzieci w wieku 6 lat i starsze. Jeżeli nie przepisano inaczej, u dzieci od 6 lat do poniżej 18 lat należy nakładać 0,5 cm pasek maści do oczu 3x/dobę do worka spojówkowego lub na zmienione chorobowo miejsce na powiece przez maks. 10 dni. Populacja pediatryczna. Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu u dzieci poniżej 6 lat. Brak dostępnych danych. Produkt leczniczy można stosować do ustąpienia objawów. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub objawy nie ulegają poprawie, należy skontaktować się z lekarzem po okresie 7 dni.
Uwagi
Podanie do oka. Należy unikać kontaktu końcówki tuby z okiem lub skórą twarzy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lanolina może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Nie należy nosić soczewek kontaktowych podczas stosowania. Ze względu na tłustą konsystencję produktu, widzenie ulegnie pogorszeniu po jego zastosowaniu. Wpływa to na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu uzyskania wyraźnego widzenia.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Uwaga: w przypadku jednoczesnego stosowania z innymi kroplami do oczu/maściami do oczu należy zachować odstęp co najmniej 1 h między podaniem. Produkt powinien być zawsze podawany jako ostatni.
Ciąża i laktacja
Do tej pory brak doświadczenia w stosowaniu bibrokatolu u kobiet w ciąży, lub jest ono ograniczone. Nie ma również wystarczających danych z badań na zwierzętach dotyczących szkodliwego wpływu na reprodukcję. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo również, czy bibrokatol przenika do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać/przestać stosować produkt, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety. Nie ma danych dotyczących płodności.
Działania niepożądane
Zaburzenia oka: (rzadko) podrażnienie oka w tym powieki (np. swędzenie oka, obrzęk oka, ból oka, przekrwienie oka, pieczenie, łzawienie). Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) nadwrażliwość, alergia (np. obrzęk twarzy, zaczerwienienie twarzy). Choroby skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) rumień, świąd, wysypka.
Przedawkowanie
Ze względu na bardzo małe wchłanianie trudno rozpuszczalnego bibrokatolu nie należy się spodziewać ogólnoustrojowych reakcji na lek po podaniu miejscowym maści do oczu zawierającej bibrokatol. W przypadku mało prawdopodobnych ogólnoustrojowych działań niepożądanych po nieprawidłowym stosowaniu lub przypadkowym przedawkowaniu, należy je leczyć objawowo.
Działanie
Bibrokatol jest substancją zawierającą bizmut, która działa antyseptycznie, ściągająco i hamuje wydzielanie z błon śluzowych i ran. Mechanizm działania wyjaśnia jego struktura cząsteczkowa, która zawiera pochodną fenolową z tetrabromopirokatecholem i wodorotlenkiem bizmutu. Na błonach śluzowych i ranach bibrokatol powoduje wytrącanie się białek i kurczenie się powierzchownych warstw tkanki. Powstaje w ten sposób błona chroniąca przed zakażeniem. To działanie ściągające powoduje niespecyficzne zahamowanie stanu zapalnego i wydzielania.
Skład
1 g maści do oczu zawiera 20 mg bibrokatolu.